مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه در سال 2022

Rate this post

در این مقاله با مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه در سال 2022 بیشتر آشنا خواهیم شد. همچنین وب سایت های مربوطه معرفی خواهند شد تا دانشجویان راحت تر بتوانند برای ویزا در روسیه درخواست دهند.

دریافت ویزا از طریق سفارت روسیه در ایران انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفارت روسیه در ایران و روش های تماس با این مرکز اینجا را مطالعه کنید.

برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه ها و کالج های روسیه بر اساس دعوتنامه صادر شده توسط وزارت امور داخلی کشور روسیه ویزای تحصیلی اعطا می شود. علاوه بر این وزارت امور خارجه روسیه می تواند برای ویزای دانشجویان تصمیم گیری کند.

ویزای تحصیلی مدت اعتبار 90 روزه دارد و می تواند یک بار یا دو بار برای دانشجویان ایرانی صادر شود. تمدید بعدی ویزای تحصیلی در محل اقامت در روسیه انجام می شود اما اعتباری بیشتر از یک سال نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه
مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه

روند های دریافت ویزای تحصیلی روسیه

روال کار به این صورت است که دانشجویان پس از دریافت ویزای سه ماهه (90 روزه) از سفارت روسیه در ایران وارد کشور روسیه می شوند.

پس از گذشت مدت زمان ویزا در کشور روسیه و انجام امور مربوط به دانشجویان، به بخش محلی اداره کل امور مهاجرت وزارت کشور روسیه مراجعه کرده و اقدام به تمدید ویزا می کنند. ویزا برای حدود یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

پس از هر بار پایان اعتبار ویزای یک ساله باید در مدت تحصیل خود روند تمدید آن (هر بار به مدت یکسال) را ادامه دهید. لازم به ذکر است برای تمدید نیاز به بازگشت به ایران و پیگیری امور را نخواهید داشت.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه

اثبات قبولی در یکی از دانشگاه ها و یا کالج های کشور روسیه

برای درخواست ویزای دانشجویی، باید حتما یکی از موارد زیر را داشته باشید.

 • دعوت نامه ورود به کشور روسیه، صادر شده توسط وزارت امور داخلی روسیه
 • تصمیم وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در مورد صدور ویزای تحصیلی
 • درخواست کتبی ریاست دانشگاه و یا کالج فرد متقاضی خطاب به سفیر وقت روسیه در ایران
 • گواهی ثبت نام از دانشگاه، آکادمی، مؤسسه، کالج، مدرسه
 • کارت دانشجویی یا گواهی ثبت نام در دوره های مختلف برای حضور

درخواست های مذکور می بایست حتما شامل مشخصات هویتی فرد متقاضی مانند موارد زیر باشد

 1. نام و نام خانوادگی
 2. جنسیت
 3. تابعیت
 4. تاریخ تولد
 5. مشخصات گذرنامه
 6. تاریخ و هدف از سفر
 7. آدرس قانونی و واقعی فرد
 8. مشخصات هویتی فرد امضا کننده (نام و نام خانوادگی به همرا سمت فرد امضا کننده، درخواست های تجدید نظر وی وشماره تماس)

پاسپورت یا گذرنامه فرد دانشجو

برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است حتما پاسپورت یا گذرنامه تان دارای 2 صفحه خالی برای ویزا باشد و حداقل 18 ماه از تاریخ انقضای آن باقی مانده باشد. کپی صفحه اول پاسپورت به همراه عکس پرسنلی به عنوان اطلاعات بیوگرافی از فرد گرفته می شود. زیرا صفحه اول گذرنامه ها یا همان پاسپورت شامل نام، تاریخ تولد، شماره پاسپورت، تاریخ صدور گذرنامه، تاریخ انقضا و عکس متقاضی است.

عکس متقاضی می بایست با پیش زمینه روشن و رنگی باشد. تصویر صورت فرد باید کامل و واضح بدون عینک و تاخوردگی و هرگونه نویز باشد. تصویر خانم ها به دلایل دینی می تواند پوشیده و با حجاب باشد.

همانطور که در مقالات قبل گفته شد. به منظور رفاه حال مهاجرین و تسهیل امور مربوط به ویزا مرکز ویزای روسیه در خیابان الهیه تهران، ساختمان الهیه واحد 209 واقع شده است. مهاجرین و متقاضیان می توانند به منظور دریافت ویزا فرم درخواست را در وب سایت visa.kdmid.ru تکمیل و سپس چاپ و امضا نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه
مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای تحصیلی از سفارت روسیه

بیمه نامه و وضعیت سلامت

فرد متقاضی بایستی بیمه نامه معتبر در کشور روسیه و دارای اعتبار در مدت ویزا را ارائه دهد. همچنین ارائه گواهی وضعیت منفی اچ آی وی(HIV)برای تمامی دانشجویان لازم و ضروری است.

ترجمه مدارک تحصیلی

گذرنامه و مدارک تحصیلی (اصل مدرک دیپلم یا دانشنامه، ریز نمرات و …) جهت ادامه تحصیل در کشور روسیه باید به زبان روسی ترجمه شوند و برای کنسولگری روسیه ارسال گردند. مدارک ترجمه شده باید توسط یکی از مترجمان رسمی قوه ی قضاییه ایران مهر و تایید شده باشند.

سپس مدارک بایستی توسط قوه ی قضاییه و وزارت امور خارجه تایید شوند و برای مراحل بعدی به سفارت روسیه ارسال شوند. اگر مدارک شما مورد تایید سفارت روسیه و یا مترجمان رسمی روسیه قرار بگیرد این مرحله را با موفقیت پشت سر گذاشته اید.

هموطنان عزیز می توانند برای ترجمه مدارک از دارالترجمه های معتبر در جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایند.

خوب است بدانید برای درخواست ویزای تحصیلی برای دانشگاه های کشور روسیه به هیچ عنوان نیاز به ارائه مدارک تمکن مالی و یا گردش حساب به سفارت خانه را نخواهید داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه