مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی تضمینی از روسیه

مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی  تضمینی از روسیه در سال 2022

Rate this post

در این متن با مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی  تضمینی از روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد. بهتر است پیش از اینکه برای ویزای دانشجویی اقدام کنید با مراحل و روند کار آشنا باشید تا در میانه راه دچار سردرگمی نشوید.

اما چرا تحصیل در روسیه طرفداران زیادی دارد؟ آیا این کشور برای ادامه تحصیل مناسب است؟ تحصیل در دانشگا های روسیه چه مزایایی دارد؟

 • کشور روسیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی در کل دنیا است.
 • مدارک دانشگاه های معتبر روسیه در سراسر جهان (از جمله در جمهوری اسلامی ایران) شناخته شده اند. (دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران در روسیه)
 • برای اپلای در برخی برنامه های دانشگاهی نیازی به ارائه مدارک زبان ندارید.
 • شهریه دانشگاه های روسیه نسبت به کشورهای پیشرفته اروپایی و ایالات متحده آمریکا مقرون به صرفه است. همچنین امکان (بورسیه و …) و استفاده از تحصیلات رایگان وجود دارد.
 • برای ورود به دانشگاه های روسیه آزمون جامع کشوری مشترکی وجود ندارد.

مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی  تضمینی از روسیه

ویزای تحصیلی 90 روز اعتبار دارد. پس از پایان اعتبار باید برای تمدید آن در مراکز مربوطه در کشور روسیه اقدام کنید. در ادامه مراحل دریافت ویزا شرح داده شده اند.

نامه دانشگاه برای دریافت ویزای تحصیلی

ابتدا باید برای تحصیل در رشته مورد نظر در یکی از دانشگاه های روسیه درخواست دهید. این کار معمولا با مراجعه به وب سایت دانشگاه و ارسال مدارک و پر کردن فرم های لازم انجام می شود. در صورت پذیرش دعوتنامه برای شما ارسال خواهد شد. (دعوتنامه در موارد خاص می تواند از سمت وزارت خارجه روسیه نیز ارسال شود.)

دعوتنامه دانشگاه می بایست توسط مسئولین دانشگاه (ریاست دانشگاه و یا رئیس گروه بین الملل) مهر و امضا شده باشد و در کاغذ رسمی مربوط به دانشگاه مورد نظر چاپ شود.

مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی تضمینی از روسیه
مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی تضمینی از روسیه

دریافت نوبت و مراجعه به مرکز ویزای روسیه در ایران

پس از دریافت نامه دانشگاه و جمع آوری تمامی مدارک لازم می توانید از سایت مرکز ویزای روسیه در ایران به آدرس https://tehran.kdmid.ru نوبت بگیرید. اطلاعات کامل این مرکز به همراه آدرس و روش های تماس در اینجا آمده است.

درخواست آنلاین ویزا را می توانید از طریق دامنه https://visa.kdmid.ru ارسال کنید. این آدرس وب سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه است. در این سایت لازم است از قسمت درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید و سپس فیلد های ستاره دار را به طور کامل تکمیل کنید.

سپس لازم است مدارک مورد نیاز را ارسال و هزینه ی دریافت ویزای تحصیلی را پرداخت کنید. مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی روسیه در اینجا به طور کامل شرح داده شده است. هزینه های صدور ویزا عبارتند از:

ویزای یک بار ورود حدود 75 یورو

ویزای دوبار ورود 120 یورو

ویزای چندبار ورود 225 یورو

مدت زمان تقریبی اعلام نتیجه ویزا

پس از اتمام مراحل گفته شده باید منتظر نتیجه و قبولی یا ریجکتی ویزای تحصیلی خود بمانید. همچنین در این مرحله ممکن است سفارت خانه از شما بخواهد برای مصاحبه حضور یابید.

به طور متوسط زمان پردازش ویزای تحصیلی روسیه 10 روز است. اما ممکن است به استثنا ویزای خود را پس از یک هفته تا 20 روز دریافت کنید. زمان تایید ویزا می تواند تا 30 روز تمدید شود.

اگر می خواهید ویزا را سریع تر دریافت کنید. می توانید برای پردازش سریع درخواست دهید. این پردازش حدود سه روز زمان می برد. البته در این گونه مواقع باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

مصاحبه ی سفارت و سوالات احتمالی

همانطور که گفته شد گاهی ممکن است سفارت از شما بخواهد برای مصاحبه مراجعه کنید. در این مرحله بهتر است به تمامی سوالات با دقت و درست پاسخ دهید. در قسمت زیر چند سوال رایج معرفی شده است.

 • در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟ شغل شما و یا اسپانسر شما چیست؟
 • آیا در طول تحصیل و هنگام تعطیلات به کشور خود باز می گردید؟
 • آیا ازدواج کرده اید و فرزند دارید؟
 • آیا با کسی یا کسانی که فعالیت تروریستی دارند در ارتباط هستید؟
 • و…
مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی تضمینی از روسیه
مراحل و طریقه اخذ ویزای تحصیلی تضمینی از روسیه

دانشجویان بعد از ورود به روسیه چه اقداماتی لازم است انجام دهند؟

اگر تمامی مراحل به درستی انجام شود شما موفق به دریافت ویزا شده اید. بعد از ورود به روسیه می بایست کارت مهاجرتی دریافت کنید. کارت شامل دو قسمت است. پس از تکمیل سوالات موجود در کارت قسمتی از آن باید همراه خود نگه داشته و قسمت مشخص شده دیگر را به پلیس مرز تحویل دهید.

پس از مراجعه به محل اقامت (منزل شخصی، خوابگاه، هتل، مسافرخانه و…) پاسپورت، ویزای تحصیلی و کارت مهاجرت را برای تکمیل فرآیند تحویل دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه