طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه

طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه

Rate this post

پزشکی یکی از محبوب ترین رشته ها در میان دانشجویان مهاجر در کشور روسیه است. اما آیا می دانید طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه چند سال است؟ دانستن زمان مورد نیاز تا فارغ التحصیلی برای مهاجرت به شما کمک می کند برنامه اقامت تان را دقیق تر ترتیب دهید. و برای مسایل مالی، عاطفی و… آمادگی داشته باشید. پس در ادامه این متن همراه ما باشید.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در روسیه در سال 2022

مدت زمان آموزش پزشکی عمومی در روسیه

علاوه بر روش های نرمال پذیرش پزشکی در روسیه دانشجویان بین الملل از سراسر کشور ها می توانند از طریق بورسیه های مورد قبول، برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

اگر بلافاصله پس از پایان دوره دبیرستان می خواهید برای یک رشته پزشکی در کشور روسیه درخواست دهید. ممکن است لازم باشد برخی دوره های پیش پزشکی را با هزینه های جداگانه بگذرانید. علاوه بر این برای قبولی می بایست در آزمون های ورودی هر دانشگاه که به صورت مجزا برگزار می شود نمره حد نصاب را (در دروسی مانند زیست شناسی، شیمی و گاهی فیزیک و ریاضیات) کسب کنید. برای آشنایی بیشتر با آزمون های ورودی به دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه اینجا را کلیک کنید.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی در روسیه حدودا 6 سال زمان می برد. و پس از آن فارغ التحصیلان می توانند در هر یک از تخصص های مورد علاقه شان در پزشکی ادامه تحصیل دهند. برای تکمیل دوره های تخصصی (به عنوان مثال چشم پزشکی و یا اطفال) لازم است دوره کارآموزی و رزیدنتی را تکمیل کرده و به پایان برسانید. که بسته به نوع تخصص می تواند به مدت 2 و یا 4 سال زمان ببرد.

طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه
طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه

مدت زمان کارآموزی پزشکی عمومی در روسیه

کارآموزی از جمله دوره های الزامی تحصیلات تکمیلی پزشکی است. در دوره های کارآموزی تحت نظارت رئیس بخش در مرکز درمانی امور مربوطه را انجام می دهید. در این دوره می توانید در مورد درمان و تشخیص بیماری مراجعین فرضیه و نظراتی را ارائه دهید. این دوره (کارآموزی) به عنوان تجربه کاری شما محسوب نمی شود. زیرا فعالیت های درمانی شما به صورت مستقیم انجام نمی شود و شما تحت نظارت اساتید و مسئولین بیمارستان هستید و به طور معمول امور درمانی را مستقلا انجام نمی دهید.

دانشجویان بین الملل می توانند بر اساس توافق نامه های بین وزارت کشور خود و روسیه دوره کارآموزی را در روسیه بگذرانند. البته قبولی شما به دانشگاه و نوع برنامه نیز بستگی دارد.

برای پذیرش دانشجویان در دوره های کارآموزی ممکن است آزمون های تستی، مصاحبه و … گرفته شود. لازم به ذکر است دوره کارآموزی پزشکی عمومی به طور معمول یک سال زمان می برد.

مدت زمان رزیدنتی پزشکی (Medical residency) در روسیه

دوره رزیدنتی پزشکی یک دوره مطالعاتی عمیق در حوزه های تخصصی پزشکی است. این مرحله تقریبا آخرین مرحله برای گرفتن تخصص دانشجویان پزشکی تخصصی محسوب می شود. هدف جامع از آن افزایش دانش متخصصان آینده در یک زمینه خاص است. پس از موافقت دانشگاه با ادامه تحصیل شما در زمینه های پزشکی می توانید اقامت خود را تمدید کنید.

پس از تکمیل این دوره می توانید به عنوان یک پزشک مطب خصوصی خود را راه اندازی کنید. لازم است بدانید برای پذیرش در دوره های تخصص پزشکی روسیه باید در آزمون های تخصصی و زبان انگلیسی قبول شوید، و پس از انجام مصاحبه  مقالات علمی معتبری که تا کنون ارائه داده اید در اختیار کمیته ثبت نام دانشگاه قرار دهید. ا با بررسی رزومه برای پذیرش شما تصمیم گیری شود.

برای تبدیل شدن به متخصص و جراح 8 تا 9 سال زمان لازم خواهد بود. فارغ التحصیلان رشته های پزشکی برای گرفتن مجوز طبابت و پروانه در کشور خود لازم است مراحل قانونی را طی کنند تا مدارک آنها به رسمیت شناخته شود. در ایران دانشجویان دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند نیازی به مراحل قانونی کردن مدارک تحصیلی ندارند و مدارک آنها کاملا معتبر شناخته می شود.

طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه
طول دوره پزشکی و دندان و داروسازی در روسیه

دندانپزشکی و داروسازی

تحصیل در هر دوی رشته دندانپزشکی و داروسازی در روسیه 5 سال زمان خواهد برد. گرچه دانشجویان توانمند و نخبه می توانند این مدت زمان را با کلاس های فشرده و رزومه قوی در مدت زمان کوتاه تری به پایان برسانند. در قسمت زیر برخی رشته های پزشکی به همراه مدت زمان لازم برای تکمیل آن ها آمده است.

  • پزشکی عمومی 6 سال
  • دندانپزشکی 5 سال
  • داروسازی 5 سال تا 5 و نیم سال
  • روانشناسی بالینی 5 و نیم سال
  • پرستاری 4 سال

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی در روسیه اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه