شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه

شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه 2022

4.8/5 - (132 امتیاز)

در این متن شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه به ایران و بالعکس بررسی شده اند. در هر دوی این موارد دانشگاه مبدا و مقصد باید دارای هماهنگی در اعتبارات و سطح علمی باشند.

همچنین هر یک از دانشگاه ها باید از نظر دو کشور مورد تایید و دارای اعتبار باشند. کشور روسیه دانشجویان انتقالی را بر اساس برنامه تحصیلی دانشگاه مبدا و نمرات دانشجو مورد پذیرش قرار می دهد. در ایران فقط دانشگاه های مشخص شده کشور روسیه معتبر شناخته می شوند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

بهتر است پیش از اقدام برای انتقال از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به ایران و یا بالعکس در مورد آن پرس و جو کنید. و با تمامی شرایط و ضوایط انتقالی در دو کشور و ریز جزییات آن به خوبی آشنا شوید.

انتقال از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به ایران

برای انتقال دانشجو به هر یک از دانشگاهای پزشکی ایران می بایست وی در یکی از دانشگاه های معتبر روسیه که مورد تایید وزارت بهداشت هستند، مشغول به تحصیل باشد. این دانشگاه ها برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی عبارت اند از:

 • دانشگاه پزشکی و دندان پزشکی اودوکیمو مسکو (Evdokimov Moscow State University of Medicine andDentistry)
 • دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)
 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو (Lomonosow Moscow State University)
 • دانشگاه دولتی نووسیبرسک (Novosibirsk State University)
 • دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ روسیه (Pavlov First Saint Petersburg State medical University)
 • دانشگاه تحقیقاتی پیروگوف (Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU))
 • دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN) Peoples’ Friendship University of Russia
 • دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ (Saint Petersburg State University)
 • دانشگاه ایالتی تامسک (Tomsk (TSU

دانشجوی پزشکی و یا دندانپزشکی در روسیه باید حداقل دو سال تحصیلی یا 72 واحد درسی را با معدل 14 از 20 گذرانده باشد. (کسب حداقل 70 درصد نمره در دانشگاه مورد تحصیل در روسیه.)

لازم به ذکر است معدل دیپلم دانشجوی انتقالی باید از 17 (در هر یک از رشته های ریاضی و یا تجربی) کمتر نباشد. حداقل معدل کتبی دیپلم برای پذیرش انتقالی به دانشگاه های ایران 16 است. معدل فرزندان کارمندان رسمی جمهوری اسلامی ایران در روسیه تا حداقل نمره 14 مورد قبول خواهد بود.

شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه
شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه

مدارک مورد نیاز برای انتقالی به دانشگاه های پزشکی ایران

برای جزییات دقیق مدارک برای انتقالی به هر دانشگاه مشخص بهتر است پیش از اقدام تحقیق کنید. به جز مدارک کلی که در زیر آمده است سایر مدارک با توجه به دانشگاه می تواند متفاوت باشد.

 1. ریزنمرات به همراه کد رهگیری در دانشگاه روسیه که توسط آن دانشگاه مهر شده است. ( علاوه بر این لازم است ریز نمرات در سفارت ایران در کشور روسیه تایید شده باشد. در چنین مواردی ترجمه ریز نمرات به فارسی و انگلیسی نیز لازم است.
 2. اصل و کپی مدارک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 3. نامه درخواست انتقالی به همراه مشخصات هویتی و مشخصات تماس به طور کامل
 4. قبولی در مصاحبه مربوط به وزارت بهداشت برای دانشجویان انتقالی از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه به ایران
شرايط انتقالي از دانشگاه هاي پزشکي و دندان پزشکي روسیه
تصویری از دانشگاه تامسک روسیه

انتقال از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی به دانشگاه های روسیه

از نظر دانشگاه های روسیه همه مدارک خارجی را نمی توان معتبر دانست. بنابراین انتقال دانشجو به این کشور ممکن است کمی دشوار باشد.

برای انتقال به یک دانشگاه پزشکی یا دندانپزشکی در روسیه ابتدا بر طبق روال معمول تمایل خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد علاقه تان اعلام کنید. این کار از طریق وب سایت دانشگاه و یا ارسال ایمیل انجام می شود.

سپس مدارک هویتی و تحصیلی و مشخصات پاسپورت خود را به همراه فرم های تکمیل شده برای دانشگاه ارسال کنید. این مراحل به طور معمول به صورت الکترونیکی (ارسال مدارک بر بستر اینترنت) انجام می شود.

مسئولین مربوطه در دانشگاه روسیه حداکثر در طی 14 روز مدارک ارسالی را بررسی می کنند. الزامات و شرایط دانشگاه در ایران باید منطبق با الزامات دانشگاه مورد تقاضا در روسیه باشد. الزامات و شرایط شامل دروس، فعالیت ها و آثار علمی دانشجوی متقاضی هستند که برای وی امتیاز محسوب می شوند.

پس از این مرحله در مورد موافقت و یا عدم موافقت با درخواست انتقالی دانشجو اطلاع رسانی می شود. ممکن است از وی خواسته شود تا در یک آزمون رقابتی شرکت کند و پس از سنجش سطح علمی وی، با انتقال او به دانشگاه موافقت شود.

این آزمون معمولا به صورت کامپیوتری  و به زبان انگلیسی برگزار می شود. اگر متقاضی با زبان روسی آشنا باشد. آزمون می تواند به زبان روسی و انگلیسی انجام شود.

شرایط انتقالی دانشگاه های روسیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه