دانشگاه پیراگوا

دانشگاه پیراگوا Pirogov روسیه

3/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله با دانشگاه پیراگوا یکی از دانشگاه های معتبر پزشکی در کشور روسیه آشنا خواهیم شد. روش های ثبت نام و ارائه درخواست و همچنین جزییات تحصیل در این دانشگاه در ادامه آمده است. این جزییات می تواند به انتخاب دانشگاه توسط متقاضیان کمک کند. همچنین پس از انتخاب دانشگاه آنها می توانند با آمادگی بیشتری برای مهاجرت اقدام کنند. دانشگاه پیروگوف یا همان پیراگوا یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران است.

اطلاعات کلی دانشگاه 2022

دانشگاه تحقیقاتی پزشکی پیراگوا روسیه با نام Pirogov Russian National Research Medical University و مخفف RNRMU و نام روسی (РНИМУ им. Н.И. Пирогова) شناخته می شود.

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های دولتی روسیه است که در مسکو پایتخت این کشور و به آدرس:

1 Ostrovityanova st. Moscow 117997

واقع شده است. برای اطلاع از جزییات آموزشی دانشگاه، زمان دقیق ارسال درخواست پذیرش و… می توانید به وب سایت رسمی آن به آدرس  https://rsmu.ru مراجعه کنید. و یا از راههای ارتباطی زیر با مسئولین مربوطه در ارتباط باشید.

تلفن تماس دانشگاه Pirogov:

+7 (495) 434-22-66

آدرس ایمیل:

ims@rsmu.ru

این دانشگاه در رتبه بندی جهانی تایمز  (Times Higher Education) در سال 2022 رتبه 1201 را به خود اختصاص داده است. در رتبه بندی (QS WUR Ranking By Subject) رتبه این دانشگاه 450 -401 است. این دانشگاه پزشکی از میان چندین دانشگاه معتبر روسیه رتبه بیست و دومین دانشگاه برتر این کشور را به خود اختصاص داده است.

شهریه رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه Pirogov

در قسمت زیر شهریه ها برای سال 2022 به روبل و دلار آمده است. در زمان نوشتن مقاله هر 1 دلار برابر با 57 روبل است.

رشته پزشکی 500.000 روبل (حدود8780 دلار) در هر سال

رشته دندانپزشکی 500.000 روبل (حدود8780 دلار) در هر سال

رشته داروسازی 350.000 روبل (حدود 6200 دلار) در هر سال

رشته فیزیوتراپی 500.000 روبل (حدود8780 دلار) در هر سال

رشته بیوشیمی پزشکی 500.000 روبل (حدود8780 دلار) در هر سال

رشته بیولوژی 370.000 روبل (حدود 6500 دلار) در هر سال

آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه Pirogov وجود دارد؟

داشگاه دولتی پزشکی Pirogov برای اتباع خارجی مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی شرایط بورسیه و هدیه تحصیلی (F.I. Haaz Award) در نظر گرفته است. این تامین مالی که به صورت رقابتی به واجد شرایط اش تعلق می گیرد، هزینه سالانه خدمات آموزشی را شامل می شود.

این جایزه مالی به طور معمول یک سال تحصیل دانشجو را شامل می شود. معدل دانشجو بایستی بالای 5.0  برای کل دوره باشد و در فعالیت های علمی شرکت کرده باشد.

همچنین در صورت وجود توافق نامه بین دو کشور برای ادامه تحصیل دانشجویان کشور خارجی، دانشجویان آن کشور می توانند از جایگاه های دولتی بدون شهریه این دانشگاه استفاده کنند. المپیاد ها و بورسیه های مورد تایید و مسایقات علمی از دیگر روشهای تحصیل رایگان و یا با تخفیف در این دانشگاه هستند.

دانشگاه پیراگوا
آرم دانشگاه

میزان هزینه زندگی دانشجویی در دانشگاه Pirogov چگونه است؟

اگر میزان شهریه را حدود 7700 دلار در هر ترم نظر بگیریم و هزینه اقامت در خوابگاه و هاستل دانشگاه Pirogov را حدود 32 دلار و یا 2000 روبل در هر اه محاسبه کنیم سایر هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه به شرح زیر خواهد بود.

 • هزینه بلیط یک طرفه حمل و نقل درون شهری عمومی حدود 46 روبل
 • هزینه تهیه کتاب حدود 1000 روبل در هر سال
 • هزینه هر وعده غذا 500 روبل (هزینه هر وعده غذا در رستوران های بزرگ مسکو ممکن است تا 1200 روبل و یا بیشتر برسد.)
 • میوه و سبزیجات فصلی تا 4000 روبل در هفته
 • بلیط پرواز از تهران تا مسکو 7 میلیون تومان است. (این هزینه بسته به نوع پرواز ممکن است بیشتر باشد.)

هزینه ها در شهر مسکو و سنت پترزبورگ روسیه بسیار بیشتر از سایر شهر های این کشور هستند. در نتیجه هزینه های زندگی دانشجویی برای دانشجویان دانشگاه پزشکی Pirogov نیز بیشتر است.

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه

دانشگاه پزشکی پیراگوف یکی از بهترین دانشگاه های روسیه است. که متقاضیان می توانند برای درخواست پذیرش مدارک خود را به صورت الکترونیکی و از طریق وب سایت رسمی آن برای مسئولین زیربط ارسال کنند.

مراحل پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است:

مرحله اول:

انتخاب برنامه مناسب: دانشگاه پزشکی پیراگوف از همه علاقمندان به رشته های پزشکی،زیست شناسی، داروسازی،دندانپزشکی روانشناسی و… استقبال می کند. این دانشگاه دوره های دکترا و کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای دانشجویان ارائه می دهد. دوره های تخصص پزشکی نیز برای علاقمندان به سطوح بالاتر در این دانشگاه بزرگ برگزار می شود.

اکثر دوره ها و مقاطع تحصیلی به زبان روسی هستند. برای انتخاب دوره های زبان روسی باید تسلط کافی گفتاری و نوشتاری به این زبان را داشته باشید. در غیر این صورت دوره های پاتفک زبان روسی شما را با مفاهیم پایه ای و زیست و شیمی (دروس لازم برای شروع تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی) به زبان روسی آشنا خواهد کرد.

مرحله دوم:

قوانین و آیین نامه های پذیرش را بخوانید: پذیرش برای دانشجویان بورسیه و اتباع خارجی واجد شرایط برای تحصیلات رایگان ( و یا بدون آزمون ورودی)، مطابق با آیین نامه های بورسیه و موافقت نامه های بین دولتی با فدراسیون روسیه انجام می شود. از این به بعد بهتر است مراحل را با کمک نمایندگان و وکلای مهاجرتی انجام دهید. برای این کار می توانید با شماره 05191009797 در تماس باشید.

مرحله سوم:

مدارک لازم را ارسال کنید: مدارک لازم برای درخواست پذیرش هر ساله توسط دانشگاه اعلام می شود. برای آماده سازی مدارک می توانید از وکلای کارآزموده مهاجرتی کمک بگیرید. دریافت ویزا ممکن است بیش از یک ماه زمان ببرد. در نتیجه بهتر است درخواست خود را هرچه زودتر برای دانشگاه ارسال کنید.

اسناد می توانند به صورت حضوری (در صورتی که از قبل اقامت روسیه را داشته اید) و یا به صورت پست و یا الکترونیکی برای دانشگاه ارسال شوند. در ادامه با جزییات بیشتری از مدارک آشنا خواهید شد.

مرحله چهارم:

قبولی در آزمون ورودی: در صورتی که مدارک کاملی ارائه دهید می توانید در آزمون ورودی شرکت کنید. همانطور که گفته شد افرادی که از طریق بورسیه و یا المپیاد ها اقدام می کنند نیازی به شرکت در آزمون نخواهند داشت.

تمامی امتحانات ورودی به صورت آنلاین خواهد بود. آزمون های دانشگاه پیراگوف Pirogov شامل موارد زیر است. برای هر رشته ممکن است تعدادی از این دروس از آزمون حذف شوند.

 • آزمون ورودی زیست شناسی
 • آزمون ورودی شیمی
 • آزمون ورودی ریاضی در پزشکی
 • آزمون ورودی رشته زیست شناسی پزشکی
 • آزمون ورودی شیمی دارویی

قبل از آزمون امکان استفاده از تست های تمرینی وجود دارد. دانشجویان با کمک این تست ها می توانند میزان توانایی خود در قبولی آزمونهای ورودی را بسنجند.

در برخی از موارد لازم است دانشجویان دوره های آمادگی را پیش از ورود به دانشگاه بگذرانند. این دوره ها با قبولی در امتحانات نهایی همان دوره پایان می یابد. گواهینامه این دوره که به زبان روسی و انگلیسی ترجمه شده است. برای ورود به رشته پزشکی و داروسازی در تمام دانشگاه های روسیه معتبر و قابل استفاده است. در ادامه با جزییات آزمون ورودی بیشتر آشنا خواهیم شد.

مرحله پنجم:

دریافت مدارک ثبت نام: در صورتی که بتوانید در آزمون قبول شوید. دانشگاه دعوتنامه و … را برای شما ارسال خواهد کرد. در این مرحله لازم است شهریه را پرداخت کنید. سپس برای ویزا، اقامت در روسیه و شروع کلاسها آماده شوید.

لازم به ذکر است متقاضیان باید تا 31 دسامبر سال پذیرش و یا قبل آن 17 سال تمام داشته باشند. بهترین سن برای شروع تحصیلات دانشگاهی در روسیه 17 تا 23 سال معرفی شده است.

دانشگاه پیراگوا
تصویری از ساختمان دانشگاه

جزییات آزمون ورودی دانشگاه پزشکی Pirogov

برای قبولی لازم است دانشجویان حداقل 50 درصد نمره را در هر آزمون کسب کنند. برای اطلاع از حداقل نمره قبولی در هر سال بهتر است در همان سال به قسمت ضوابط آزمون سایت دانشگاه مراجعه کنید.

آزمون ورودی زیست شناسی

همانطور که گفته شد آزمونهای ورودی به صورت آنلاین برگزار می شود. آزمون ورودی زیست شناسی دانشگاه پیروگوف شامل 50 سوال است. زمان پاسخگویی 210 دقیقه (3 و نیم ساعت) است. سرفصل های این آزمون شامل موارد زیر است.

 • گیاهان (دانه، ریشه، برگ، ساقه، گل ها و میوه ها، گیاهان و محیط زیست)
  • گروه های اصلی گیاهان (جلبک ها، خزه ها، سرخس ها، گیاهان بازدانه، Angiosperms،
 • باکتری ها، قارچ ها، گلسنگ ها
 • حیوانات (پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان، تک یاختگان، phylum Coelenterata، کرم ها، نرم تنان، حشرات، ماهی ها و…)
 • انسان و سلامتی (مروری بر بدن انسان، ماهیچه ها، خون، دستگاه گردش خون، دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش، متابولیسم های بدن انسان، دستگاه دفع ادرار، پوست، سیستم عصبی، اندام های حسی، غدد درون ریز، رشد انسان)
 • بیولوژی عمومی (تکامل، بوم شناسی، یاخته شناسی، ژنتیک)

آزمون ورودی شیمی

سرفصل های این آزمون شامل موارد زیر است:

 • ساختار اتمی
 • اتم ملکول ها، استوکیومتری
 • پیوند های شیمیایی
 • حالات ماده
 • انرژی های شیمیایی
 • الکتروشیمی
 • تعادل های شیمیایی
 • سینتیک شیمیایی
 • جدول تناوبی
 • و….

جزییات بیشتر این آزمون را در اینجا ببینید. حداکثر نمره در این آزمون 100 خواهد بود.

دانشگاه پیراگوا
جشن فارغ التحصیلی دانشگاه

آزمون ورودی ریاضی در پزشکی

زمان آزمون ریاضی دانشگاه پزشکی پیراگوا 210 دقیقه است و این آزمون مانند سایر آزمون ها به صورت الکترونیکی برگزار می شود. این آزمون شامل حدود 19 بخش است. هر کدام از بخش ها بین 4 تا 8 نمره دارند. سرفصل های این آزمون شامل موارد زیر است.

 • حساب، جبر، مبانی آنالیز ریاضی
 • مثلثات و هندسه
 • احتمال

آزمون ورودی رشته زیست شناسی پزشکی

این آزمون شامل سرفصل های زیر است.

 • زیست شناسی عمومی
 • سیتولوژی
 • ژنتیک
 • تکامل
 • بوم شناسی

(سایر سرفصل ها مانند آزمون ورودی زیست شناسی ذکر شده در بالا است.)

این آزمون نیز شامل 50 سوال است. جزییات بیشتر را از اینجا بیابید.

آزمون ورودی شیمی دارویی

آزمون شیمی دارویی دانشگاه پیراگوف شامل 35 بخش و 100 نمره است. سرفصل های این آزمون شامل موارد زیر است.

 • شیمی نظری
 • شیمی عناصر
 • شیمی آلی

امتحانات ورودی این دانشگاه به طور معمول از 10 ژوئیه تا 25 ژوئیه (July) برگزار می شوند. و نتایج آنها تا 27 ژوئیه (July) اعلام می شود.

دانشگاه پیراگوا
دانشجویان پیراگوا در المپیاد سراسری جراحی روسیه

شرط معدل و ریز نمرات برای پذیرش در دانشگاه Pirogov

اگر در روسیه تحصیل کرده باشید برای ورود به دانشگاه پزشکی نباید میانگین نمره کمتر از 4 و نیم داشته باشید. میانگین نمرات گرفته شده در دبیرستان های روسیه به صورت زیر محاسبه می شود.

تعداد دروس را محاسبه کنید (مثلا 15 درس)

نمرات هر درس را جمع کنید (5+5+3+…)

مقدار بدست آمده را بر تعداد دروس تقسیم کنید. (75 تقسیم بر 18 مساویست با 5)

امروزه در اکثر دانشگاه های روسی نمرات برای پذیرش از اهمیت بالایی برخوردار هستند. اما اگر تعداد زیادی از متقاضیان با نمرات یکسان درخواست دهند. کمیته پذیرش بر اساس سایر امتیاز های دانش آموزان کارنامه متوسطه آنها را نادیده می گیرد. اگر میانگین نمره زیر 4 و نیم داشته باشید با احتمال کمتری در آزمون ورودی پذیرفته خواهید شد.

ریز نمرات مورد نیاز شامل:

 • کپی ریز نمرات پایه دهم
 • کپی ریز نمرات پایه یازدهم
 • کپی ریز نمرات پایه دوازدهم

مدرک زبان

برای پذیرش در دانشگاه Pirogov نیازی به ارائه مدارک زبان بین المللی مانند آیلتس و یا تافل نیست. در عوض لازم است در آزمون ورودی انگلیسی نمره قبولی کسب کنید.

دانشگاه پیراگوا
دانشجویان دانشگاه پیراگوا در حال تحقیق (تحقیقات در این دانشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.)

تحصیل پزشکی به زبان روسی و یا انگلیسی

پزشکی عمومی در دانشگاه Pirogov 6 سال زمان می برد. این دوره به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه شده است. برای درخواست این دوره بایستی مدرک دیپلم خود را ارائه دهید.

در صورتی که بخواهید این رشته را به زبان انگلیسی بخوانید باید در آزمون های ورودی شیمی، زیست شناسی و زبان انگلیسی قبول شوید. و اگر تحصیل پزشکی به زبان روسی انتخاب شما باشد باید علاوه بر آزمون های شیمی و زیست شناسی در آزمون ورودی زبان روسی نیز پذیرفته شوید.

تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی و یا انگلیسی

آموزش دندانپزشکی در دانشگاه Pirogov حدود 5 سال زمان خواهد برد. این دوره نیز به زبان روسی و انگلیسی در این دانشگاه ارائه شده است. این رشته یکی از پر طرفدارترین رشته های پزشکی است. برای قبولی در این رشته دانشگاه پیراگوا مانند رشته پزشکی لازم است در سه آزمون ورودی زیست شناسی، شیمی و بسته به انتخاب زبان تحصیلی تان آزمون ورودی زبان انگلیسی و یا روسی شرکت کنید و در هر درس حداقل 50 درصد نمره را کسب کنید.

پاتفک یا پادفک در دانشگاه چیست ؟

دوره های آمادگی (Preparatory Courses) به دانش آموزان کمک می کنند در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوند. متقاضیان با شرکت در این دوره ها با زبان روسی آشنا می شوند و می توانند در دوره های پزشکی، دندانپزشکی و یا … به زبان روسی شرکت کنند.

این دوره در دانشگاه Pirogov شامل آموزش زیست شناسی، فیزیک، شیمی به زبان روسی است. که دانشجویان خارجی را برای تحصیلات دانشگاهی به زبان روسی آماده می کند. هرساله دانشجویانی از بیش از 30 کشور جهان در این دوره ها در دانشگاه Pirogov شرکت می کنند.

برای شرکت در این دوره باید اصل و کپی مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آنها به زبان روسی را ارئه دهید.

این دانشگاه برای دریافت ویزا جهت گذراندن دوره های آمادگی به دانشجویان دعوتنامه ارسال می کند.

دوره آمادگی زبان روسی و یا پاتفک به دو صورت برنامه کامل (دوره 10 ماهه) و دوره فشرده (4 ماهه) ارائه می شوند.

اپلای رشته پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه

مهلت ارسال درخواست برای رشته های پزشکی و دندان در دانشگاه پیروگوف 20 ژوئن تا 25 اوت (آگوست August) است. شروع سال تحصیلی و کلاسها در این دانشگاه از اوایل ماه سپتامیر خواهد بود.

مدارک لازم برای ثبت نام به شرح زیر است:

 • کپی ریز نمرات دهم، یازدهم و دوازدهم و گواهینامه پایان دوره دبیرستان
 • نتیجه آزمون ورودی
 • فرم درخواست پذیرش تکمیل شده
 • فرم تعهد نامه تکمیل شده
 • هزینه اولیه ثبت نام (حدود 500 دلار) برای اطلاع دقیق از هزینه ثبت نام هر سال آن را از مسئولین ثبت نام دانشگاه پرس و جو کنید. در این مرحله در صورتی که واجد شرایط ثبت نام در این دانشگاه باشید. نامه پذیرش دانشگاه برای شما صادر می شود. سپس لازم است مدارک زیر را برای دانشگاه ارسال کنید.
 • 10 عکس پرسنلی به همراه پاسپورت معتبر
 • گواهی سلامت و تست منفی بیماری هایی مانند HIV و…

سپس تمام مدارک اصلی به همراه پاسپورت به دانشجو بازگردانده می شود تا وی بتواند برای ویزا اقدام کرده و به روسیه سفر کند.

ترم پاییز برای هر دوی رشته های پزشکی و دندانپزشکی از اوایل ماه سپتامبر و ترم بهار از اوایل فوریه آغاز می شود. زمان دقیق شروع کلاسها در هر سال ممکن است اندکی متفاوت باشد.

ظرفیت رشته پزشکی و دندانپزشکی

این دانشگاه در حال حاضرحدود 490 جایگاه خالی با هزینه دولتی برای پزشکی عمومی (به زبان روسی و انگلیسی)، 33 جایگاه برای داروسازی به زبان روسی، و 110 جایگاه برای دندانپزشکی به زبان روسی است.

تعداد ظرفیت های خالی برای جایگاه های پولی دانشگاه عبارتند از:

 • 100 جایگاه برای رشته پزشکی عمومی به زبان روسی یا انگلیسی
 • 20 جایگاه دندانپزشکی (این دوره تنها با زبان روسی ارائه می شود.)
 • 7 جایگاه برای رشته داروسازی (این دوره تنها با زبان روسی ارائه می شود.)

به غیر از شهروندان روسیه تنها اتباع خارجی تحت شرایط خاصی قادر خواهند بود در آموزش با هزینه دولتی شرکت کنند. (به عنوان مثال و همانطور که گفته شد افراد مقیم روسیه که طبق قراردادهای بین دولتی واجد شرایط تحصیلات عالی در این کشور هستند.)

تعداد جایگاه های خالی برای سایر دوره ها را می توانید در سایت این دانشگاه جستجو کنید.

ثبت نام پزشکی و دندان دانشگاه

برای مهاجرت تحصیلی به برخی از کشور ها مانند کشور روسیه لازم است حتما با نمایندگان و ایجنت های رسمی همان کشور هماهنگی های لازم را به عمل آورید.

دانشجویان متقاضی برای مهاجرت تضمینی و قانونی به روسیه باید از طریق یکی از نمایندگان اقدام کنند. نمایندگان قانونی در ایران از طریق دانشگاه مجوز های لازم را برای دانشجوی متقاضی گرفته و برای پذیرش آنها اقدام می کنند.

در صورتی که دانشجو به تنهایی و از طریق وب سایت های معرفی شده اقدام به پذیرش کند احتمال قبولی اش به طور چشمگیری پایین تر خواهد بود.

موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده سعادت و مهر یکی از نمایندگان رسمی مهاجرت تحصیلی به روسیه است. شما می توانید برای پذیرش تضمینی بر روی موسسه ما حساب کنید.

وکلای دلسوز این موسسه پس از اعزام دانشجویان به کشور روسیه با آنها همراهی خواهند کرد و پشتیبانی های لازم را به عمل خواهند آورد. نمایندگان ما در کشور روسیه تمامی خدمات لیدری (ترانسفر فرودگاهی، خدمات اسکان و اقامت و…) را ارائه خواهند داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مشاوره تخصصی، هزینه ها و شرایط لازم جهت اپلای در دانشگاه پیراگوا روسیه با شماره 05191009797 تماس حاصل نمایید.

بهترین و معتبرترین موسسه اعزام دانشجو به روسیه در سال 2022 با مجوز لازم

شرایط تایید مدرک دانشگاه در ایران

وزارت خارجه ایران ملاک های خود را برای تایید مدارک دارد. برخی از این شرایط و ملاک ها به شرح زیر اند.

تایید مدرک پزشکی در وزارت بهداشت

 • دانشگاه محل تحصیل بایستی یکی از دانشگاه های معتبر وزارت بهداشت ایران باشد.
 • دانشجو بایستی دارای دیپلم ریاضی، تجربی و یا انسانی باشد.
 • حداقل 80 درصد طول دوره های پزشکی و دندان با طول دوره در ایران تطابق داشته باشد.
 • تطابق حداقل ۸۰درصد دروس اختصاصی دانشگاه روسیه با دانشگاه های ایران
 • فرد متقاضی باید در آزمون های ارزشیابی ایران قبول شود.

تایید مدرک مهندسی در وزارت علوم

 • دانشگاه محل تحصیل بایستی یکی از دانشگاه های معتبر وزارت علوم ایران باشد.
 • حداقل معدل متقاضی 14 و یا معادل آن باشد.
 • اصل مدارک به زبان کشور مبدا و ترجمه آنها به زبان فارسی و انگلیسی باید ارائه شوند.
 • متقاضیان بایستی تمامی پاسپورت های دوره تحصیل خود را ارئه دهند. (حتی اگر باطل شده باشند.)
 • در صورت داشتن تحصیلات تکمیلی رشته و سطح دانشگاه در هر دو مقطع تناسب داشته باشد. به عنوان مثال اگر دانشجو مقطع کارشناسی را در یک دانشگاه ممتاز گذرانده مقطع ارشد را نیز در یک دانشگاه ممتاز گذرانده باشد. در غیر این صورت تایید مدارک وی در ایران با مشکل مواجه خواهد شد. (این شرط برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی صدق نمیکند.)

تحصیلات دانشجو بایستی در ارزشیابی های ایران مورد تایید واقع شود. (داشتن رساله متناسب و معتبر به تایید صاحب نظران متخصص کمیسیون ارزشیابی مدارک در ایران.)

شرایط انتقالی دانشجویان پزشکی دانشگاه به ایران

برای انتقال دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه پیراگوا به دانشگاه های پزشکی ایران لازم است. دانشجویان از طریق سایت  transmission.behdasht.gov.ir اقدام کنند.

ظرفیت دانشگاه های زیر نظر وزارت بهداشت محدود است. بنابراین تنها دانشجویانی قادر به انتقال به دانشگاه های ایران خواهند بود. که تمامی شرایط لازم را داشته باشند. برخی از این شرایط به شرح زیر هستند.

 • در آزمون ورودی نمره ای بالاتر از آخرین فرد پذیرفته شده در دانشگاه مقصد کسب کرده باشد.
 • دانشجو در دانشگاه پیراگوا مشکل انضباطی نداشته و مقررات آموزشی را به درستی رعایت کرده باشد.
 • معدل دانشجو بالای 12 باشد. (بسته به دانشگاه مقصد در ایران واحد های گذرانده شده ای که نمره کمتر از 12 دارند ممکن است پذیرفته نشود. و تنها واحد هایی با نمره بالاتر از 12 قبول شوند.)
 • دانشجویان پزشکی و دندان نیز باید حداقل دو نیم سال تحصیلی را در دانشگاه پیراگوا گذرانده باشند.

همچنین تنها در صورتی با انتقالی دانشجویان موافقت خواهد شد که دانشجو دارای یکی از شرایط زیر باشد.

موافقت با انتقالی دانشجو بدون شرایط زیر ممکن نخواهد بود.

 • اگر مشکلاتی مانند فوت، بیماری یا معلولیت برای سرپرست خانواده دانشجو اتفاق افتاده باشد. و دانشجو لازم باشد کفالت خانواده را بر عهده بگیرد.
 • دانشجو مبتلا به یکی از بیماری های صعب العلاج باشد و لازم باشد به کشورش بازگردد.
 • در صورتی که محل کار همسر دانشجویان دختر پس از ازدواج در ایران باشد.
 • فرزندان اعضای هیئت علمی (البته بر طبق آیین نامه های موجود)
 • از آنجایی که دانشگاه پیراگوا یک دانشگاه دولتی است انتقال دانشجویان به هر یک از دانشگاه های پزشکی و دندان دولتی و غیر دولتی ایران ممکن است.
 • دانشجویان در هر مقطع تنها یک بار قادر به انتقال خواهند بود.
 • اگر دانشگاه پیراگوا با درخواست انتقالی شما موافقت نمود. باید حداکثر تا یک هفته بعد درخواست خود را به همراه ریز نمرات به یکی از دانشگاه های پزشکی و یا دندانپزشکی ایران ارسال کنید. علاوه بر آن دانشگاه مقصد در ایران باید تا دو هفته قبل از شروع نام نویسی نتیجه انتقال (موافقت و یا عدم موافقت) را به دانشگاه پیراگوا اعلام کند.
دانشگاه پیراگوا
دانشگاه در فصل سرما

شرایط تغییر رشته به پزشکی در دانشگاه

روند تغییر رشته در دانشگاه پیراگوا مانند سایر دانشگاه های روسیه است. و هر سال و یا با توجه به شرایط تحصیلی هر دانشجو ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. بنابراین بهتر است در ابتدای کار و پس از اینکه در مورد تغییر رشته و عنوان رشته آینده خود مطمئن شدید. با مشاور دانشگاه در این مورد مشورت کنید.

مشاوران جزییات و شرایط لازم را برای تغییر رشته با شما در میان خواهند گذاشت. دفتر خدمات دانشجویی در مورد اینکه چه مراحلی را باید طی کنید و به چه بخش هایی باید مراجعه کنید شما را راهنمایی خواهند کرد.

سپس باید فرم های لازم مربوط به تغییر رشته را تکمیل کنید. درخواست شما توسط مسئولین زیربط دانشگاه بررسی می شود. در صورتی که واجد شرایط تغییر رشته در آن سال باشید درخواست تان تایید خواهد شد.

ممکن است از شما خواسته شود یک طرح تحقیقاتی مرتبط با رشته مقصد ارائه دهید. و یا در مصاحبه ای که جهت سنجش و ارزیابی میزان دانش شما از رشته مقصد، در نظر گرفته شده شرکت کنید. این موارد برای رشته های دکترا و تخصص مانند پزشکی و دندانپزشکی بیشتر مصداق دارد.

مزایا و معایب پزشکی دانشگاه Pirogov

مزایا:

سوابق پژوهشی: این دانشگاه دارای سابقه تحقیقاتی علمی خوبی است. تاثیر پژوهش های این دانشگاه در سال 2021 حدود 9.5 بود. اساتید دانشگاه توجه زیادی به مشارکت دانشجویان در تحقیقات دارند. انجمن علمی دانشگاه حدود 80 گروه علمی را مدیریت می کند. که در زمینه های درمان، اطفال، جراحی و زیست پزشکی فعالیت می کنند.

برتری علمی دانشگاه پیراگوا: این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه است که چندین سال مرتبا در در رتبه بندی های جهانی فهرست شده است. پیراگوا دارای کتابخانه های آفلاین و آنلاین است. همچنین دانشجویان این دانشگاه می توانند به کتابخانه های عمومی در سراسر کشور روسیه دسترسی داشته باشند.

زندگی دانشجویی: زندگی دانشگاهی در دانشگاه پزشکی ملی تحقیقاتی پیروگوف روسیه سطح خوب و مورد قبولی دارد. دانشجویان برای استفاده از مکان هایی مانند موزه ها، فروشگاه ها و یا کارگاه های آموزشی مزایای ویژه ای دریافت می کنند.

خوابگاه دانشجویی: این دانشگاه خوابگاه های مناسب و مقرون به صرفه ای در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد.

امکان اشتغال: این دانشگاه برای اشتغال و راهنمایی دانشجویان در این زمینه فعالیت های مختلفی انجام داده است. و از این طریق امکان اشتغال دانشجویان خود را بالاتر برده است.

معایب:

سردی هوا و یادگیری زبان روسی از مهم ترین مشکلاتی است که اکثر دانشجویان در سال های اولیه تحصیل با آن مواجه بودند. همچنین برخی دوره ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه نشده اند. و تعداد دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی محدود است. این موضوع ممکن است متقاضیانی که به دنبال تحصیل پزشکی و دندان به زبان انگلیسی هستند را از ثبت نام در این دانشگاه باز دارد.

لیست رشته های موجود در دانشگاه

رشته های دانشگاه Pirogov شامل موارد زیر است:

برنامه های کارشناسی و تخصص:

 • پزشکی عمومی
 • دندانپزشکی
 • طب اطفال (پزشکی اطفال Pediatrics)
 • بیوشیمی پزشکی
 • بیوفیزیک
 • سیبرنتیک پزشکی (Medical Cybernetics)
 • داروسازی
 • روانشناسی بالینی
 • زیست پزشکی (بیولوژی)
 • مددکاری اجتماعی

برنامه های کارشناسی ارشد

(بیوانفورماتیک پزشکی، مدیریت فرآیند و پروژه های اجتماعی، روانشناسی بالینی)

تخصص های پزشکی شامل

 • تخصص ها: (قلب و عروق، پوست، گوارش و…)
 • تخصص های جراحی: (زنان زایمان، جراحی چشم، جراحی قلب و عروق و…)
 • تخصص های اطفال
 • تخصص های دندانپزشکی: (جراحی فک و صورت، ارتودنسی، کودکان و…)
 • رادیولوژی، ژنتیک و…
 • تخصص های اعصاب و روانپزشکی

برنامه های دکترای Phd

 • علوم بیولوژیکی (بیوشیمی، ژنتیک، فیزیولوژی و …)

تخصص داروسازی

 • تجارت داروسازی (Organization Of Pharmaceutical Business)

علوم بهداشت

 • بهداشت و مراقبت بهداشتی

علوم روانشناسی

 • روانشناسی پزشکی

علوم شیمی

 • شیمی Organic

طب بنیادی

 • آناتومی
 • ایمونولوژی
 • فیزیوتراپی
 • و…

درباره دانشجویان ایرانی دانشگاه

بر طبق آمار ها در سال 2022 تقریبا شش هزار دانشجو در دانشگاه های روسیه مشغول به تحصیل هستند. اکثر آنها در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می کنند. و تعداد کمی از آنها رشته های فنی و مهندسی را انتخاب کرده اند.

متاسفانه هیچ دانشجوی ایرانی در این کشور با هزینه های دولت و از طرف وزارت علوم مشغول تحصیل نیست. و اکثر مهاجران ایرانی هزینه های تحصیلی را از منابع شخصی می پردازند.

تجربه تحصیل در دانشگاه

اکثر دانشجویان حجم زیاد اطلاعات و سختی دروس را از ویژگی های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه می دانستند. با این حال اساتید در تلاش اند دروس به طور کامل تدریس شوند و هیچ خللی در اطلاعات دانشجویان وجود نداشته باشد. برای آشنایی بیشتر با روند ها در دانشگاه می توانید مصاحبه ای را که با تبسم احمدی دانشجوی سال پنجم پزشکی در دانشگاه پیراگوا انجام شده است بخوانید.

دانشگاه پیراگوا
کلاسهای عملی دانشگاه پیراگوا

مصاحبه با تبسم احمدی دانشجوی افغانی دانشگاه پیراگوا

تبسم، شما ریشه افغانی دارید. چرا خانواده شما به روسیه رفته اند؟

– پدرم به روسیه آمده بود. اینجا دنبال کار می گشت، چون اوضاع افغانستان در آن زمان خیلی سخت بود. به زودی مادرم را به اینجا آورد و من در مسکو به دنیا آمدم.

چرا تصمیم گرفتی دکتر بشی؟

–  من از بچگی رویای آن را داشتم. من می خواستم مردم را شفا دهم، نه اینکه آنها را معلول کنم، همانطور که در جنگ اتفاق می افتد. من حتی به چیز دیگری فکر نمی کردم.

چرا تصمیم گرفتید به دانشگاه Pirogov  بیایید؟

–  دانشگاه های اصلی پزشکی در مسکو دانشگاه سچنوف، دانشگاهPirogov  و MSUMD هستند. آخرین مورد در دندانپزشکی تخصص دارد و من نمی خواستم دندانپزشک شوم. بنابراین به دانشگاه Pirogov  آمدم، مراحل را طی کردم و بنابراین اینجا هستم. افراد بسیار خوبی در دفتر پذیرش بودند که هر آنچه در آن لحظه به آن علاقه داشتم به من گفتند.

دانشگاه پیراگوا
ساختمان اصلی دانشگاه

ادامه مصاحبه…

در فرآیند یادگیری چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید؟

–  من خیلی دوست دارم پزشکی بخوانم. مخصوصا من به رشته های بالینی سال سوم علاقه دارم. سپس دوره همه گیری کرونا شروع شد و متأسفانه مجبور شدیم برخی از کلاس ها را حذف کنیم. وجود اساتید کارآزموده در این موقع به ما کمک کرد. آنها حتی در آموزش از راه دور هم سعی می کنند تمام اطلاعات لازم را به ما برسانند. ما اخیراً در رشته زنان تحصیل کرده ایم. رئیس بخش، به خوبی به ما آموزش داد. او کارهای زیادی برای انجام دادن داشت، اما همیشه برای ما وقت پیدا می کرد. عصرها درس می خواندیم. و او بین دو عمل جراحی به مطبش آمد تا با ما ملاقات کند.

آیا قبلاً در مورد تخصص آینده خود تصمیم گرفته اید؟

–  هنوز دارم فکر میکنم. من در دانشکده بین المللی پزشکی تحصیل می کنم. من قبلاً متوجه شده ام که نمی خواهم جراح شوم. من تخصص های درمانی را ترجیح می دهم، اما هنوز تصمیم نگرفته ام که کدام یک. الان به کلاس های باشگاه علمی مغز و اعصاب می روم. من به این رشته و مسائلی که در آن وجود دارد علاقه مند هستم. من می خواهم خودم را در رشته مغز و اعصاب امتحان کنم. شاید در آینده این تخصص را انتخاب کنم.

آیا از اینکه وارد دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوا روسیه شدید پشیمان نیستید؟

– هرگز. حتی زمانی که کنار آمدن با برنامه و حجم زیاد اطلاعات برایم خیلی سخت بود. یک دقیقه هم در انتخابم شک نکردم.

آیا دانشگاه پیراگوا خوابگاه دارد؟

خوابگاه دانشگاه پیراگوا یک ساختمان مرتفع است. تصویر این ساختمان را می توانید در زیر ببینید.

دانشگاه پیراگوا
ساختمان خوابگاه دانشگاه پیراگوا

این ساختمان دارای بلوک های 2 یا 3 نفره به همراه حمام مشترک است. هر طبقه یک آشپزخانه مشترک دارد. هزینه زندگی در این خوابگاه 1715 روبل در هر ماه است. برای اقامت در این خوابگاه لازم است فرم درخواست را تکمیل کرده و موافقت خود را با قوانین خوابگاه اعلام کنید.  مسیر خوابگاه تا دانشگاه را می توانید در تصویر زیر ببینید.

دانشگاه پیراگوا
مسیر از ساختمان اصلی دانشگاه تا خوابگاه

سوالات متداول

معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ پذیرش در دوره های ارائه شده توسط دانشگاه پزشکی پیروگوف چیست؟

دانش آموزان باید حداقل 50 درصد نمره را در دروسی مانند فیزیک، زیست‌شناسی و شیمی در امتحانات پایانی دبیرستان کسب کرده باشند. و در آزمون ورودی شرکت کنند.

معیارهای سنی برای پذیرش در دانشگاه پزشکی پیروگوف چیست؟

معیار حداقل سن این است که دانش آموز باید 17 سال را در 31 دسامبر 2020 تکمیل کند.

مدت دوره پزشکی و دندانپزشکی چقدر است؟

مدت دوره پزشکی 6 سال و دندانپزشکی 5 سال می باشد.

آزمون دوره پزشکی عمومی شامل چه دروسی است؟

شیمی و زیست شناسی برای دانشجویان بین الملل که با مدرک زبان انگلیسی برای دوره های ارائه شده به انگلیسی درخواست می دهند.

شیمی زیست شناسی و زبان روسی برای دانشجویانی که برای دوره های ارائه شده به زبان روسی درخواست می دهند.

دستورالعمل پذیرش دانشگاه پزشکی پیروگوف در کجا وجود دارد؟

دستورالعمل ها به صورت آنلاین در وب سایت رسمی موجود است. فیلم معرفی دانشگاه در قسمت زیر قرار داده شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه