دانشگاه لومونوسوف

شرایط تحصیل در دانشگاه ملی لومونوسوف Lomonosov روسیه

Rate this post

دانشگاه لومونوسوف مسکو یکی از بهترین دانشگاه های روسیه است. که توسط دانشگاه هاروارد به عنوان “هاروارد روسیه” نیز شناخته می شود. طبق رتبه بندی های جهانی این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه در روسیه معرفی شده است. دانشگاه لومونوسوف در سال 1755 میلادی و به ابتکار میخایل لومونوسوف تاسیس شد.

ازجمله اهداف این دانشگاه پیشرفت در علوم کاربردی: ژنتیک، زیست پزشکی، داروسازی، فناوری اطلاعات و… است. در ادامه با جزییات تحصیل و چگونگی اپلای در این دانشگاه بیشتر آشنا خواهید شد.

اطلاعات کلی دانشگاه

نام انگلیسیLomonosov Moscow State University
نام روسیМосковский государственный университет имени М. В. Ломоносова
شهرمسکو
آدرسLomonosov Moscow State University, GSP-1, Leninskie Gory, Moscow, 119991, Russian Federation
وب سایت رسمیwww.msu.ru 
شماره تماس 939-10-00 (495)(7+)
آدرس ایمیلinfo@rector.msu.ru
رتبه و رنکینگ جهانی78 در رتبه بندی جهانی  QS سال 2022
158در رتبه بندی جهانی تایمز (THE) سال 2022
97 در رتبه بندی جهانی ARWU سال 2021
رنک در روسیهرتبه یک در بین دانشگاه های کشور روسیه
نوع دانشگاهدولتی

تصاویر منتخب دانشگاه

دانشگاه لومونوسوف
ساختمان اصلی دانشگاه
دانشگاه لومونوسوف
ساختمان اصلی دانشگاه لومونوسوف در مراسمات و جشن ها
دانشگاه لومونوسوف
خوابگاه در ساختمان اصلی دانشگاه
دانشگاه لومونوسوف
سالن مطالعه در ساختمان اصلی دانشگاه
دانشگاه لومونوسوف
یکی از خوابگاه های دانشجویی وابسته به دانشگاه لومونوسوف

شهریه چند رشته منتخب در دانشگاه

عنوان رشتهشهریه به روبل (در هر سال)شهریه به دلار (در هر سال)
پزشکی (به زبان روسی)5109808000
داروسازی (به زبان روسی)4549007300
زیست شناسی (به زبان روسی)4560007700
جغرافیا (به زبان روسی)3250005300
زیست پزشکی (به زبان روسی)3250005300
حقوق (به زبان روسی)3850006200
هنر (تاریخچه هنر) (به زبان روسی)3002004900
هنر های زیبا (به زبان روسی)3500005700
ارشد زیست شناسی (به زبان انگلیسی)4628007800
کارشناسی ارشد زیست شناسی (به زبان روسی)4270007200

این دانشگاه برنامه های کارشناسی و یا پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه نمی دهد. اکثر دوره ها به زبان روسی هستند. تنها تعداد محدودی دوره در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه شده است که در ادامه با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

هزینه برنامه یکساله پادفک زبان روسی این دانشگاه حدود 373500 روبل (6000 دلار) تا 435750 روبل (7000 دلار) است. دوره پادفک زبان انگلیسی در این دانشگاه برگزار نمی شود. همانطور که می دانید دوره های پادفک زبان روسی برای آشنایی دانشجویان با زبان روسی در رشته تحصیلی آینده شان است. جزییات بیشتری از این دوره را در لینک های زیر ببینید.
پاتفک روسیه چیست؟ 2022
پذيرش پاتفک در روسیه 2022
هزینه (شهریه) دوره پادفک در روسیه 2022

گروه ها در دوره های پادفک شامل بیش از 10 دانش آموز در کلاس های زبان روسی و حداکثر 20 دانش آموز در سایر کلاس ها هستند. این دوره به صورت 5 روز در هفته و 6 تا 8 ساعت در روز است. که می تواند یک سال تحصیلی (دو ترم) فشرده یا یک سال و نیم تحصیلی (سه ترم) باشد.

در پایان سال تحصیلی دانش آموزان در امتحانات روسی و موضوعات تخصصی خود شرکت می کنند. پس از قبولی در امتحانات دوره، دانش آموزان گواهینامه مربوطه را دریافت می کنند. این به آنها اجازه می دهد تا با توجه به تخصص خود در یکی از دانشکده های اصلی MSU ثبت نام کنند.

امکان دریافت بورسیه و فاند دانشگاه

بورسیه های داخلی ارائه شده توسط دانشگاه لومونوسوف به عنوان یک دانشگاه دولتی، برای دانشجویان بین المللی و محلی روسیه آزاد است. در ادامه با انواع بورسیه در این دانشگاه بیشتر آشنا خواهیم شد.

  1- بورسیه دولتی  روسیه (Russian Government / State Scholarship)

 • مزایای بورسیه:  معافیت کامل از شهریه و هزینه خوابگاه.
 • معیارهای واجد شرایط بودن:  قبولی در آزمون ها و مصاحبه مربوطه
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکتری
 • لینک بورسیه

بورسیه دولتی روسیه یک کمک هزینه تحصیلی عمومی است که توسط دولت فدراسیون روسیه به دانشجویانی با برتری علمی برجسته در زمینه های تخصصی خود ارائه می شود.

این بورسیه تنها به دانشگاه های تحت حمایت دولت روسیه تعلق میگیرد. دانشگاه ملی لومونوسوف نیز از جمله دانشگاهای تحت حمایت دولت روسیه است.  بنابراین متقاضیان از طریق این بورسیه میتوانند در دانشگاه لومونوسوف پذیرفته شوند.

ظرفیت پذیرش برای دانشجویان محلی روسیه و دانشجویان بین المللی توسط دولت اعلام می شود.  از آنجایی که پذیرش برای تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد انجام می گیرد.  اولویت قبولی با دانشجویانی خواهد بود که سوابق تحصیلی موفق تری در دوران کارشناسی و مقاطع قبلی داشته اند. آشنایی با زبان روسی در این بورسیه امتیاز مثبت خواهد داشت.

2- بورسیه تحصیلی دولتی (State Academic Scholarship)

 • مبلغ بورسیه:  معافیت از هزینه تحصیل از 34 تا 43 دلار در هر ترم
 • معیارهای واجد شرایط بودن: دانشجویانی که با سابقه تحصیلی و علمی خوب ثبت نام کرده اند.
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکتری
 • لینک بورسیه

مشابه بورسیه دولتی روسیه ذکر شده در بالا است. این بورسیه به طور خودکار به دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی با رتبه علمی خوب تعلق می گیرد. با این تفاوت که که میزان تخفیف شهریه بر اساس معدل دانشجو در ترم جاری است.

دانشجویانی که حداقل نمره “B” داشته باشند. برای ترم جاری 34 دلار معافیت شهریه دریافت خواهند کرد. به دانشجویانی که هر دو نمره A و B را در هر واحد اعتباری برای ترم جاری خود دارن، 40 دلار از هزینه تحصیل معاف می‌شوند. در نهایت، به دانشجویان نمونه با نمره ثابت “A” در تمام واحدهای اعتباری ترم جاری، 43 دلار معافیت از شهریه تعلق می گیرد.

متقاضیان علاقه مند برای استفاده از این بورسیه تحصیلی موجود در دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو نیازی به درخواست جداگانه ندارند. بنابراین دانشجویان با وضعیت علمی خوب به طور خودکار از دولت فدراسیون روسیه کمک هزینه دریافت می کنند.

3- کمک هزینه اجتماعی دولتی

 • مبلغ بورسیه: کمک هزینه ماهانه 54 دلار آمریکا
 • معیارهای واجد شرایط بودن: دانش آموزان آسیب پذیر اجتماعی با عملکرد تحصیلی خوب
 • مقاطع تحصیلی: کارشناسی ارشد و دکتری
 • لینک بورسیه

یکی از مهمترین اهداف دانشگاه لومونوسوف حفظ برابری اجتماعی در دانشگاه است. به همین دلیل مسئولین مربوطه در لومونوسوف برنامه کمک هزینه اجتماعی دولتی را به دانشجویانی که آسیب‌پذیری‌های اجتماعی مشخصی دارند ارائه می دهند.

این بورسیه یا کمک هزینه، بخصوص به دانشجویانی که در طول دوره تحصیلی خود شایستگی‌های علمی دریافت کرده‌اند تعلق خواهد گرفت. این بورسیه نیز مانند موارد قبلی نیازی به درخواست جداگانه ندارد. کاندیداهای بورسیه تحصیلی بر اساس اسنادی که ادعای آسیب پذیری اجتماعی آنها را تأیید می کند، در لیست این بورسیه قرار می گیرند. دانشجویان واجد شرایط این بورسیه از کمک هزینه ماهانه 54 دلار از دانشگاه برخوردار خواهند شد.

افزایش کمک هزینه بورس تحصیلی برای دانشجویان نیازمند

 • مبلغ بورسیه: افزایش کمک هزینه بورسیه تحصیلی تا 20٪  
 • معیارهای واجد شرایط بودن: دانش پژوهان دانشگاه های دولتی با نیاز مالی مشخص
 • مدرک ارائه شده: مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا
 • لینک بورسیه

علاوه بر کمک هزینه های تحصیلی موجود که در بالا ذکر شد. این دانشگاه برای دانشجویان با نیاز های مالی مشخص که سطح تحصیلی خوبی دارند افزایش هزینه بورسیه در نظر گرفته است.

این افزایش کمک هزینه نیز علاوه بر دانشجویان محلی روسیه به دانشجویان بین المللی داده می شود.  برای دریافت این بورسیه باید از قبل در سایر کمک هزینه های دولتی (بورسیه) پذیرفته شده باشید. همچنین باید نمرات ثابت “A”، “A” و “B” یا “B” در ترم تحصیلی خود کسب کنید.

علاوه بر آن باید از طریق اسناد مربوطه نیاز مالی خود را برای ادامه تحصیلات تکمیلی اثبات کنید. و درخواستی برای افزایش کمک هزینه بورسیه ارسال کنید. تمامی درخواست ها بر اساس نیاز های مالی دانشجویان، ارزیابی و بررسی می شوند. و افزایش مبلغ کمک هزینه از 10 درصد تا 20 درصد به متقاضیان ارائه می شود. متقاضیانی که از وام های دانشجویی استفاده می کنند و بدهی های دانشجویی دارند در اولویت هستند.

افزایش هزینه بورسیه های تحصیلی دولتی برای دانشجویان با موفقیت در فعالیت های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، سیاست عمومی، خلاقانه و ورزشی

 • مبلغ بورسیه: افزایش بورس تحصیلی تا 20٪ در کمک هزینه تحصیلی دانشگاه فعلی
 • معیارهای واجد شرایط بودن: دانش پژوهان ممتاز دانشگاه در زمینه های آموزش، پژوهش، سیاست عمومی، فرهنگ، خلاقیت و ورزش.
 • مدرک ارائه شده: مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا
 • لینک بورسیه

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو علاوه بر افزایش میزان کمک هزینه بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان  نیازمند، یک برنامه افزایش کمک هزینه، برای دانشجویان فعال در زمینه های پژوهش، سیاست عمومی، فرهنگ، خلاقیت و ورزش و… نیز در نظر گرفته است.

این افزایش میزان کمک هزینه، دانشجویان محلی و بین المللی را تشویق می کند تا برتری لومونوسوف را در خارج از محوطه دانشگاه و در سایر زمینه ها پخش کنند.

هر یک از متقاضیان برای بهره مندی از این کمک هزینه نیز باید نمرات ثابت “A”، “A” و “B” یا نمره ثابت “B” را در ترم تحصیلی خود داشته باشند. آنها باید مدارکی مبنی بر فعالیت در زمینه های فوق برنامه مذکور ارائه دهند و برتری خود را در آنها اثبات کنند.

شورای علمی لومونوسوف درخواست‌های ارسالی را که توسط دانشکده‌های این دانشگاه معرفی می‌شوند، بررسی می‌کند و در فهرست نهایی حداکثر 10 درصد از کل جمعیت دانشجویان دانشکده‌ها مورد قبول قرار خواهند گرفت. و تا 20 درصد افزایش کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهند کرد.

دانشگاه لومونوسوف Lomonosov انواع بورسیه های تحصیلی بیشتری را ارائه می دهد. که ممکن است با شرایط شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی مطابقت داشته باشد. برای آشنایی با سایر انواع کمک هزینه ها و بورسیه ها لطفاً به صفحه تحصیل در روسیه مراجعه کنید.

دانشگاه لومونوسوف
کلاس درس در دانشکده اقتصاد لومونوسوف

دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه Lomonosov مسکو و مقایسه آن با دوره های زبان روسی

دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در سال 2022-2023 دانشگاه لومونوسوف، کاملا محدود و شامل 8 رشته متفاوت در مقطع کارشناسی ارشد هستند. در جدول زیر مقایسه ای از شهریه رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی و روسی آمده است. همانطور که مشخص است شهریه کورس های ارائه شده به انگلیسی گرانتر از کورس های معمول و به زبان روسی است. (به جز در رشته روابط بین الملل)

عنوان رشتهشهریه دوره به انگلیسی – روبل (در هر سال)شهریه دوره به روسی – روبل (در هر سال)شهریه دوره به انگلیسی – دلار (در هر سال)شهریه دوره به روسی – دلار (در هر سال)
کارشناسی ارشد زیست شناسی46200042500077007080
کارشناسی ارشد نانو بیوتکنولوژی4250007080
کارشناسی ارشد
شیمی
50250047200085007900
کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتر42500040000070806700
کارشناسی ارشد مدیریت52000050000087008300
کارشناسی ارشد روابط بین الملل41900047000067007830
کارشناسی ارشد علوم سیاسی42700038400071006400
کارشناسی ارشد زمین شناسی600000462000100007700

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه

برای پذیرش در دانشگاه دولتی Lomonosov مسکو لازم است شرایط و مدارک که در ادامه به آن اشاره می کنیم را داشته باشید. برای بررسی و احراز شرایط و همچنین گذراندن مراحل ثبت نام می توانید از  با دفتر مشاوره مهاجرتی ما با شماره 05191009797 در تماس باشید و بر روی پشتیبانی ما حساب کنید.

قبل از هر چیز برای اطلاع از رشته های ارائه شده در دانشگاه و جزییات مراحل پذیرش به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید. (جزییات شامل: هزینه های تحصیل، مهلت درخواست، فرمت و تاریخ امتحانات ورودی، مقررات ویزا و مهاجرت) این جزییات ممکن است در هر سال اندکی متفاوت باشند. سپس مراحل زیر را با کمک و پشتیبانی موسسه مهاجرتی ما دنبال خواهید کرد.

مراحل پذیرش دانشگاه لومونوسوف Lomonosov

مرحله اول

انتخاب رشته مورد علاقه: در این مرحله لازم است متقاضیان رشته مورد علاقه خود را از میان رشته های موجود در دانشگاه انتخاب کنند. برای این کار باید تمامی شرایط مورد نیاز برای تحصیل در برنامه و رشته انتخابی را در نظر بگیرند.

مرحله دوم

کسب اطلاعات در مورد روشهای تماس با دانشگاه و ارسال درخواست: در این مرحله بایستی در مورد روشهای ارتباطی با دانشگاه و شیوه های ارسال درخواست پذیرش تحقیق کنید. موسسه ما در این زمینه پستیبانی های لازم را ارائه خواهد داد. همچنین در ادامه با کلیاتی از روش ارسال درخواست پذیرش آشنا خواهیم شد.
لیست تماس با دفاتر پذیرش بین المللی دانشگاه لومونوسوف

مرحله سوم

آماده کردن مدارک: در این مرحله لازم است مدارک را برای درخواست آماده کنید.

 • اصل یا کپی مدارک تحصیلی به همراه اسناد کامل دوره های گذرانده شده و ریز نمرات. (ترجمه محضری به زبان روسی این مدارک نیز مورد نیاز خواهد بود.)
 • مدارک تأیید کننده تغییر نام، در صورتی که نام مندرج در مدارک آموزشی با نام موجود در مدارک هویتی متقاضی مطابقت نداشته باشد.
 • اصل کپی پاسپورت معتبر به همراه ترجمه محضری به زبان روسی از دو صفحه اول آن
 • عکس پرسنلی (گرفته شده در سال 2022، تمام رخ، پس زمینه سفید باشد.)

اسناد تحصیلی دریافت شده در یک کشور خارجی باید توسط مراجع زیربط روسیه شناخته شده و مورد تایید  باشد. مشاوران موسسه مهاجرتی ما در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. این کار به شیوه زیر انجام می شود.

دانشگاه لومونوسوف
سالن کتابخانه لومونوسوف
به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی در دانشگاه لومونوسوف Lomonosov

مدارک تحصیلی که در خارج از روسیه به دست آمده است. طی یک درخواست الکترونیکی برای به رسمیت شناخته شدن به دانشگاه دولتی مسکو ارسال می شوند. این خدمات در دانشگاه لومونوسوف به صورت رایگان ارائه می شود.

این دانشگاه از سیستم AIS Recognition برای این کار استفاده می کند. برای گذراندن مراحل تشخیص لازم است مدارک شناسایی معتبر، مدارک تحصیلی قبلی به همراه ضمیمه های آنها را بارگزاری کنید. کلیه مدارک بارگزاری شده باید به همراه ترجمه محضری به زبان روسی باشند. از طریق لینک زیر می توانید با فرم های مورد نیاز برای قانونی سازی مدارک صادر شده در کشور خود برای تحصیل در روسیه آشنا شوید.

فرم های مورد نیاز برای قانونی سازی اسناد در روسیه

دستورالعمل های کار در سیستم AIS “Recognition”.

ترجمه روسی مدارک تحصیلی که در خارج از روسیه به دست آمده اند توسط سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور صادر خواهند شد یا به صورت محضری مورد تایید قرار خواهند گرفت. در غیر این صورت دانشگاه لومونوسوف مدارک را فاقد اعتبار اعلام خواهد کرد. ارسال مدارک ثبت نام می تواند از طریق پلت فرم آنلاین یا از طریق پست انجام گیرد.

زمان و شیوه ارسال مدارک در دانشگاه لومونوسوف

مهلت ارسال مدارک برای برنامه های سال اول لیسانس (BSс/BA)، متخصص، کارشناسی ارشد (MSs/MA) برای متقاضیان بین المللی از حدود 15 ژوئن  آغاز می شود.

 • به همین ترتیب برنامه های کارشناسی و تخصصی 10 ژوئیه
 • برنامه های کارشناسی ارشد حدود 20 ژوئیه
 • و دکترا در دو نوبت
  • نوبت اول: از 15 ژوئن تا 10 جولای
  • نوبت دوم: از 8 آگوست تا 22 آگوست است.
ارسال مدارک و درخواست در پلت فرم آنلاین

برای ارسال مدارک از طریق پلن فرم آنلاین لازم است ابتدا در سایت دانشگاه ثبت نام کنید. پس از تکمیل تمامی مشخصات خواسته شده یه فرم درخواست برای پذیرش به طور خودکار برای شما ایجاد خواهد شد. که بایستی آن را دانلود کرده تکمیل و سپس به همراه مدارک آپلود کنید.

ارسال مدارک و درخواست  از طریق پست

برای ارسال مدارک و درخواست از طریق پست با دفتر پذیرش دانشکده مربوطه در دانشگاه لومونوسوف تماس بگیرید. و بخواهید فرم درخواست پذیرش را به آدرس ایمیل تان ارسال کنند. و سپس از طریق پست مدارک خواسته شده را ارسال کنید.
آدرس پستی دانشگاه لومونوسوف مسکو: 
Lomonosov Moscow State University, GSP-1, Leninskie Gory, Moscow, 119991, Russian Federation

مرحله چهارم

قبولی در امتحانات ورودی: ثبت نام متقاضیان در مقاطع مختلف دانشگاه لومونوسوف به صورت کاملا رقابتی و بر اساس نتایج آزمون ورودی انجام می شود. برای برنامه های کارشناسی، تخصص و کارشناسی ارشد لومونوسوف این آزمون به صورت از راه دور در قالب یک مصاحبه آنلاین است.

همانطور که مشخص است. امتحانات ورودی برای هر برنامه آموزشی جداگانه است. و شامل دروس مرتبط با همان برنامه خواهد بود. به عنوان مثال برای رشته پزشکی شامل زیست پایه، شیمی و… است.

تاریخ آزمون ورودی

تاریخ دقیق امتحانات ورودی برای متقاضیان سال اول تحصیل در دوره های کارشناسی، تخصصی و کارشناسی ارشد توسط کمیته مرکزی پذیرش دانشگاه دولتی مسکو تعیین و پس از 1 ژوئن اعلام می شود. امتحانات ورودی برای برنامه های کارشناسی ارشد PhD، دکترا از 1 تا 23 سپتامبر برگزار می شود .

حتما هنگام ثبت نام تاریخ امتحانات ورودی و برنامه آموزشی رشته خود را  در سایت دانشکده مربوطه جستجو کنید. زمان آزمون ورودی برای هر رشته ممکن است متفاوت باشد.

مرحله پنجم

اقدام برای ثبت نام: اگر در آزمون ورودی پذیرفته شوید. نمایندگان دانشکده پزشکی با شما تماس خواهند گرفت و از شما خواهند خواست برای ثبت نام اقدام کنید. نمایندگان در مورد روند ها و اقدامات بعدی شما را راهنمایی خواهند کرد. برای تأیید تمایل خود برای ثبت نام، باید قبل از مهلت مقرر، یک بیانیه رضایت ارسال کنید.

اگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش (اسناد تحصیلی و مدارک اثبات هویت) را از طریق پلتفرم های آنلاین دانشگاه دولتی Lomonosov ارسال کردید. مدارک اصلی را باید پس از ورود به روسیه به کمیته پذیرش دانشکده پزشکی تحویل دهید. (این کار بعد از مرحله ششم و گرفتن ویزا انجام می شود.)

مرحله ششم

دریافت دعوتنامه: در این مرحله یک دعوت نامه از دانشگاه لومونوسوف برای ورود به فدراسیون روسیه با ویزای دانشجویی دریافت می کنید. برای اطلاعات دقیق در مورد درخواست ویزا برای ورود به روسیه با مرکز درخواست ویزا یا سفارت/کنسولگری فدراسیون روسیه در کشور خود تماس بگیرید. صدور دعوتنامه معمولاً بین 25 تا 45 روز تقویمی بسته به کشور مبدأ زمان می برد. بنابراین بهتر است هرچه زودتر و قبل از پایان زمان اپلای و شروع کلاسها در فوریه برای ویزا و سفر به روسیه اقدام کنید.

امتحان ورودی رشته های پزشکی و داروسازی دانشگاه

آزمون ورودی دانشگاه ملی لومونوسوف برای هر رشته شامل مواد امتحانی مربوط به همان رشته است. آزمون ورودی رشته های پزشکی و داروسازی شامل دروس زیر است.

 • ریاضیات
 • شیمی
 • زیست شناسی
 • زبان روسی
 • شیمی (یک آزمون ورودی اضافی در قالب از راه دور که در 21 ژوئیه برگزار می شود آئین نامه)

آزمون شیمی برای متقاضیان بین الملل به صورت شفاهی خواهد بود. نمره کل در تمامی امتحانات 100 است. برای قبول شدگان در المپیاد هر درس  نمره 100 در همان درس در آزمون ورودی ثبت خواهد شد. به شرط آنکه حداقل نمره 75 را خودشان کسب کرده باشند.

نام آزمونامتحان ورودی  سال اول رشته های پزشکی و داروسازی
زمان برگزاری1 تا 23 سپتامبر (در سال 2022)
شرایط قبولیرقابتی (کسب حداقل امتیاز 439 برای رشته پزشکی و 422 برای رشته داروسازی) امتیاز کل 500 است.
تاریخ اعلام نتایجنتایج در ماه سپتامبر و پس از برگزاری تمامی امتحانات اعلام می شود.

مهلت ارسال مدارک برای پذیرش در سال اول رشته پزشکی از 20 ژوئن تا 10 ژوئیه یا جولای (July) قبل از برگزاری آزمون است. همچنین برای افرادی که بدون آزمون ورودی و از طریق المپیاد ها یا بورسیه وارد می شوند زمان ارسال مدارک از 20 ژوئن تا 25 ژوئیه (جولای) خواهد بود.

پس از پذیرش در سال اول رشته های پزشکی عمومی و داروسازی، لازم است مدارک زیر را به صورت آنلاین از طریق وب سایت https://webanketa.msu.ru به دانشگاه لومونوسوف ارائه دهید. درخواست پذیرش خطاب به رئیس دانشگاه (به طور خودکار هنگام پر کردن فرم ها ایجاد می شود).

 • اسکن مدارک هویتی شامل گذرنامه
 • اسکن عکس پرسنلی مطابق با گذرنامه
 • اسکن اسناد و مدارک مربوط به آموزش متوسطه

در صورت تمایل می توانید مدارک را به صورت حضوری و از طریق فلش مموری به دفتر پذیرش دانشگاه ارائه دهید.    

دانشگاه لومونوسوف
دانشکده پزشکی دانشگاه لومونوسوف Lomonosov

اپلای برای ثبت نام در دانشگاه

زمان شروع ثبت نامثبت نام بسته به اعلام نتایج از حدود  سپتامبر20 انجام می شود.
آخرین مهلت اپلای15 نوامبر
هزینه اپلایثبت نام پس از تکمیل کامل مراحل و پرداخت شهریه ترم 1 صادر می شود.
تاریخ شروع و پایان ترمشروع سال تحصیلی برای دانشجویان سال اول 7 فوریه تا 24 ژوئن یا جون (June)

علاوه بر شهریه لازم است دانشجو سایر هزینه ها مانند:

 • هزینه بیمه نامه (حدود 12500 روبل در هر 12 ماه، بسته به شرکت بیمه)
 • هزینه زندگی در یک خوابگاه دانشجویی بسته به شرایط زندگی حدود 14000 روبل در ماه است.
 • هزینه های ترجمه و قانونی مدارک دانشگاهی – حداقل 5000 روبل

را بپردازد.

لیست مدارک مورد نیاز برای اپلای در دانشگاه Lomonosov مسکو

پس از دریافت دعوتنامه و ویزا لازم است اسکن ویزای خود را به آدرس ایمیل دانشگاه ارسال کنید. و پس از دریافت بیمه یک ایمیل با اطلاعات زیر به دفتر بین المللی دانشکده خود ارسال کنید.

 • نام و نام خانوادگی به طور کامل (به انگلیسی و روسی)؛
 • تاریخ ورود
 • فرودگاه ورود
 • شماره پرواز
 • زمان رسیدن
 • شماره بیمه نامه درمانی داوطلبانه و نام شرکت بیمه
 • شماره تماس (موبایل، واتساپ)

پس از ورود به طور معمول  فرم کارت مهاجرت در فرودگاه، در کنترل مرزی فدراسیون روسیه به شما داده می شود. سپس لازم است محل اقامت خود را که می تواند خوابگاه، آپارتمان اجاره ای و… باشد تعیین کرده و مستقر شوید. سپس لازم است در روز بعد از ورود خود به روسیه و پذیرش در خوابگاه، مدارک زیر را به کارمند دفتر بین المللی دانشکده خود تحویل دهید.

 • اصل و کپی گذرنامه؛ کپی گذرنامه شامل: صفحه اول، صفحه مربوط به ویزای روسیه، صفحه دارای علامت عبور مرزی.
 • اصل و کپی کارت مهاجرت؛
 • کپی گواهی از خوابگاه

نکات مهم و مدارک لازم پس از ورود

بر اساس مدارک ارائه شده، مسئولین دفتر بین الملل دانشکده اطلاعیه ورود یک شهروند خارجی را با ذکر محل اقامت پر می کنند. آنها آن را به همراه کپی پاسپورت، کارت مهاجرت و گواهی از خوابگاه به دفتر محلی وزارت امور داخلی روسیه برای ثبت مهاجرت ارسال می کنند.

سند تایید کننده ثبت مهاجرت شما بخشی جداشدنی از فرم ثبت نام است. که توسط دفتر محلی وزارت روسیه تکمیل و مهر و موم شده است. پس از دریافت این سند، کارمندان بخش خارجی آن را اسکن کرده و از طریق ایمیل برای شما ارسال می کنند.

فرم ثبت نام شما در دانشگاه و کارت مهاجرت تأیید می کند که شما به طور قانونی در روسیه اقامت دارید. بهتر است تا زمانی که در روسیه اقامت دارید آنها را همیشه همراه خود داشته باشید. برای این کار می توانید اسکن آنها را در حافظه گوشی خود نگه دارید. تمامی اموری که دانشجویان بین المللی باید قبل، هنگام و پس از ورود به دانشگاه لومونوسوف انجام دهند. در لینک های زیر آمده است.

همانطور که پیش تر گفته شد. در صورتی که هنگام نام نویسی از طریق آنلاین اقدام به ارسال مدارک هویتی و … کرده باشید. لازم است تا اصل مدارک زیر را پس از ورود به گزینش دانشگاه تحویل دهید.

 • اصل مدارک هویتی
 • اصل مدارک تحصیلی (ریز نمرات، کارنامه و …)
 • عکس پرسنلی
 • و…

مزایا و معایب دانشگاه

اگر چه دانشگاه لومونوسوف بهترین و معتبر ترین دانشگاه کشور روسیه است. اما دانشگاه ها همواره علاوه بر مزایا و نکات مثبت، معایبی نیز داشته اند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

مزایا

رتبه و مرتبه علمی: همانطور که در بالا نیز گفته شد. این دانشگاه به ترتیب دارای رتبه 78 و 158 در رتبه بندی های جهانی QS و تایمز سال 2022 است. این دانشگاه در زمینه های آموزش، پژوهش و نوآوری در سطح بالایی قرار دارد.

رویداد های دانشگاهی: دانشگاه لومونوسوف در زمینه برگزاری رویداد های فرهنگی نقش فعالی دارد. و هر ساله رویداد هایی مانند جشن فارغ التحصیلی، روز نسل بزرگتر، جشنواره بهار دانشجویی و… در این دانشگاه برگزار می شوند. دانشگاه لومونوسوف از این طریق  امکان تبادل بین فرهنگی و توسعه مهارت های ارتباطی بین فرهنگی دانشجویان را فراهم می کند.

بورسیه: دانشگاه دولتی لومونوسوف از بورسیه های دولتی کشور روسیه پشتیبانی می کند. و کمک هزینه های بسیاری را چه برای دانشجویان محلی و چه بین المللی در نظر گرفته است.

دارا بودن محل اقامت و خوابگاه متنوع برای دانشجویان: این دانشگاه دارای چندین محل اقامت برای دانشجویان است.

 • محل اقامت دانشجویی در لنینسکی گوری (Student residence hall on Leninskie Gory) این خوابگاه در ساختمان اصلی دانشگاه قرار دارد.
 • سالن اقامت دانشجویی در لومونوسوفسکی پرسپکت (Student Residence Hall on Lomonosovsky Prospect)
 • سالن اقامت دانشجویی در خیابان ورنادسکی
  (Student Residence Hall on Vernadsky Avenue)
 • سالن اقامت دانشجویی در خیابان کراوچنکو(Student Residence Hall at Kravchenko Street)
 • سالن اقامت برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارآموزان (Residence Hall for Postgraduate Students and Trainee)

معایب

محدودیت دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی: همانطور که پیش تر گفته شد، دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه محدود و شامل تنها 8 رشته متفاوت هستند.

 عدم ارائه دوره پادفک زبان انگلیسی: دوره پادفک زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه نمی شود. و تنها دوره های آموزشی و پادفک زبان روسی ارائه می شود.

سرمای شدید و طاقت فرسا و و سخت بودن یادگیری زبان روسی از دیگر مشکلات دانشجویان بین المللی در کشور روسیه است.

سوالات متداول

 • آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه وجود دارد؟ بله در صورتی که متقاضیان دانشگاه لومونوسوف واجد شرایط بورسیه باشد امکان تحصیل رایگان نیز برای آنها وجود خواهد داشت. همانطور که در این مقاله نیز عنوان شد بورسیه هایی مانند بورسیه دولتی روسیه (Russian Government Scholarships) در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا شامل معافیت دانشجو از کلیه هزینه های شهریه و خوابگاه می باشد.
 • آیا دانشگاه شرایط و محدودیت سنی دارد؟ طبق قوانین فدراسیون روسیه می بایست تمامی متقاضیان دانشگاه های این کشور تا قبل از ثبت نام 17 سال تمام داشته باشند.
 • آیا امکان پذیرش بدون امتحان ورودی وجود دارد؟ بله امکان پذیرش بدون آزمون ورودی برای دانشجویانی که از سهمیه بورسیه و یا المپیاد استفاده می کنند وجود دارد.
 • آیا امکان پذیرش با معدل و نمرات پایین وجود دارد؟ فرآیند قبولی در دانشگاه لومونوسوف رقابتی است. و بسته به سایر متقاضیان هر دوره می تواند متفاوت باشد. اما طبق آنچه گفته شد دانش آموزان باید در آزمون ورودی حداقل نمره قبولی را کسب کنند.(نمره 439 برای رشته پزشکی و 422 برای رشته داروسازی از 500 نمره). همچنین لازم است در صورت نیاز برای قبولی در رشته های پزشکی و… در دوره های پریمدیکال قبل از شروع تحصیل شرکت کنند.

در مورد دانشگاه …

 • آیا دانشگاه خوابگاه دارد و هزینه خوابگاه چقدر است؟ بله دانشگاه دارای بیش از 5 مرکز اقامتی دانشجویی است که یکی از آنها در ساختمان اصلی دانشگاه قرار دارد. هزینه خوابگاه بسته به محل و دانشکده حدود 14000 روبل در ماه است.
 • آیا امکان پذیرش تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد؟ بله، در این دانشگاه امکان پذیرش بدون مدارک زبان بین المللی مانند آیلتس و تافل وجود دارد. دانشجویان می توانند برای یادگیری زبان روسی و یا… در دوره های پادفک آموزشی شرکت کنند.
 • ظرفیت دانشگاه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چند نفر است؟ ظرفیت این دانشگاه در سال تحصیلی 2022-2023 حدود 123 دانشجو برای رشته پزشکی است. که از این میان 20 جایگاه متعلق به دانشجویان بین المللی است. همچنین طرفیت پذیرش برای رشته داروسازی 31 نفر است که 5 جایگاه متعلق به دانشجویان بین المللی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه