دانشگاه دوستی ملل روسیه

شرایط تحصیل در دانشگاه دوستی ملل روسیه RUDN

Rate this post

دانشگاه دوستی ملل روسیه RUDN  در سال 1960 میلادی تاسیس شد. در این دانشگاه بیش از 10000 داشجوی بین الملل در حال تحصیل هستند. که از 160 کشور مختلف جهان به روسیه آمده اند. RUDN  از جایگاه علمی بالایی برخوردار است. چیزی حدود 700 اختراع در این دانشگاه ثبت شده است. که نشان می دهد دانشگاه برای انجام پروژه های علمی و تحقیقات اهمیت ویژه ای قائل است. همچنین خوب است بدانید RUDN دارای 3000 پرسنل و کادر آموزشی مجرب است که برای افزایش سطح علمی  و کیفیت دانشگاه همواره تلاش می کنند. در ادامه با جزییات بیشتری از این دانشگاه آشنا خواهیم شد.

اطلاعات کلی دانشگاه

نام انگلیسی People’s Friendship University of Russia
نام روسیРоссийский университет дружбы народов
شهرمسکو
آدرس117198, Moscow Miklukho-Maklaya str.6
وب سایت رسمیhttps://www.rudn.ru
شماره تماس+7 (499) 936-87-87
آدرس ایمیلinformation@rudn.ru
رتبه و رنکینگ حهانیرتبه 317در رتبه بندی جهانی QS در سال 2022
رتبه 601 در رتبه بندی جهانی تایمز
رنک در روسیهرتبه 31 در بین دانشگاه های روسیه
نوع دانشگاهدولتی

تصاویر منتخب دانشگاه

دانشگاه دوستی ملل روسیه
تصویر ساختمان اصلی دانشگاه
دانشگاه دوستی ملل روسیه
دانشجویان دانشگاه rudn در آزمایشگاه
دانشگاه دوستی ملل روسیه
آرم دانشگاه
دانشگاه دوستی ملل روسیه
تیم ورزشی دانشگاه دوستی ملل روسیه

لیست شهریه رشته های موجود در دانشگاه


عنوان رشته


شهریه دوره به انگلیسی – روبل (در هر سال)شهریه دوره به روسی – روبل (در هر سال)شهریه دوره به انگلیسی – دلار (در هر سال)شهریه دوره به روسی – دلار (در هر سال)
داروسازی41496027460067404460
پزشکی عمومی3939006400
دندانپزشکی58420034360095005580
تخصص تجارت پزشکیMedical business58420040000095006500
دکترای بیوشیمی (Biochemistry: molecular mechanisms of tumors)4149606740
دکترای ژنتیک (Genetics: the molecular basis of human hereditary diseases)4149606740
دکترای فیزیولوژی (Pathological Physiology: Pathological Mechanisms of Modern Diseases)44668034360072605580
دکترای ژنتیک3192005190
پرستاری2746004460
پزشکی قانونی3939006400

علامت – به معنی عدم ارائه دوره در سال تحصیلی 2022-2023 به آن زبان (انگلیسی یا روسی) می باشد.

امکان دریافت بورسیه و فاند دانشگاه

برای متقاضیان دانشگاه دوستی ملل روسیه امکان دریافت بورسیه و پذیرش با امتیاز المپیاد و… وجود دارد. که در ادامه به جزییاتی از آنها اشاره خواهیم کرد.

المپیاد آزاد دانشگاه دوستی ملل روسیه RUDN

این المپیاد می تواند به پذیرش اتباع خارجی برای تحصیل در رشته های مورد علاقه شان کمک کند. المپیاد آزاد دانشگاه RUDN در دو مرحله انجام می شود.

 1. مسابقه آنلاین در وب سایت olymp.rudn.ru 
 2. مسابقه حضوری

المپیاد آزاد RUDN چگونه است؟

شرکت در المپیاد فرصتی برای ارزیابی سطح دانش و مهارت متقاضیان فراهم می کند. همچنین به نخبگان  کمک می کند در یکی از دانشگاه های معتبر روسیه تحصیل کنند. اگر در المپیاد  آزااد RUDN برنده شوید واجد شرایط پذیرش در دانشگاه دوستی ملل روسیه خواهید بود.

رشته های المپیاد شامل:

 • ریاضی
 • فیزیک
 • زیست شناسی
 • شیمی
 • مطالعات اجتماعی
 • حقوق
 • زبان روسی

با قبولی در این المپیاد کمک هزینه قابل توجه 25000 روبل برای هر ماه در طول ترم دریافت خواهید کرد. همچنبن برندگان المپیاد گواهینامه با امضای رئیس دانشگاه دریافت خواهند کرد. و برای تحصیل در دانشگاه از تخفیف های مشخصی برخوردار خواهند شد.

بورسیه های دانشگاه RUDN

از آنجایی که دانشگاه دوستی ملل روسیه یک دانشگاه دولتی است. تمامی بورسیه های دولتی نیز برای این دانشگاه قابل قبول است. با استفاده از سهمیه بورسیه های دولتی روسیه امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان فراهم شده است. به این منظور متقاضیان باید برای هر یک از بورسیه های موجود در همان سال درخواست دهند. ظرفیت بورسیه دولتی برای دانشجویان بین المللی در سال های اخیر حدودا 15000 نفر بود. برای کسب اطلاعات دقیق تر در مورد سهمیه های مذکور و نحوه ارائه درخواست به سایت https://russia.study/en مراجعه کنید.

دوره پاتفک زبان روسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه

اگر قصد دارید در دانشگاه دوستی ملل روسیه به زبان روسی تحصیل کنید. اما با این زبان چندان آشنایی ندارید. دوره های پاتفک زبان روسی مناسب شما خواهند بود. در این دوره ها علاوه بر آشنایی با مفاهیم زبان روسی دروس عمومی مربوط به رشته خود را به زبان روسی آموزش خواهید دید. جزییات بیشتری از این دوره ها را می توانید در لینک های زیر بیابید.

پاتفک روسیه چیست؟ 2022
پذيرش پاتفک در روسیه 2022
هزینه (شهریه) دوره پادفک در روسیه 2022

شرایط دوره آموزش زبان روسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه (پادفک زبان روسی)

ااین دوره در دانشگاه RUDN حدود 10 ماه زمان نیاز خواهد داشت.  ظرفیت هر کلاس 8 تا 10 دانش آموز است. شمادر این دوره 36 ساعت در هفته آموزش خواهید دید. همانطور که گفته شد تعدادی از سرفصل ها در این دوره عمومی است. که به صورت اجباری برای متقاضیان تمام رشته ها تدریس می شود. این سرفصل ها و دروس عبارت اند از:

 • زبان روسی
 • دانش عمومی زبان روسی
 • سبک علمی زبان روسی
 • کارگاه آواشناسی
 • و…

سرفصل های تخصصی و مرتبط با رشته مورد نظر دانشجویان عبارت اند از: (این سرفصل ها برای هر رشته متغییر اند.)

 • زیست شناسی
 • واژگان بیولوژیکی تخصص
 • مقدمه ای بر علوم سیاسی
 • مقدمه ای بر فلسفه
 • جغرافیا
 • گرافیک مهندسی
 • تاریخ
 • تاریخ ادبیات
 • ادبیات
 • ریاضیات
 • واژگان ریاضی تخصص
 • مطالعات اجتماعی
 • مبانی انفورماتیک و علوم کامپیوتر

دوره پادفک برای متقاضیان رشته های پزشکی دانشگاه RUDN شامل دروس (شیمی، فیزیک و زیست شناسی) است.  در این دانشگاه دوره پادفک زبان انگلیسی برگزار نمی شود. هزینه و شهریه دوره زبان روسی برای رشته پزشکی 2400 دلار (145000 روبل) و برای دوره عمومی زبان روسی 2200 دلار (133000 روبل) است. دوره های به صورت آنلاین و حضوری برگزار می شوند. شهریه دوره های آنلاین ارزانتر است.

بررسی اختلاف شهریه ها در کورس های انگلیسی و روسی

شهریه دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه گرانتر و بیشتر از دوره های زبان روسی هستند. همچنین مانند سایر دانشگاه های کشور روسیه دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی محدود تر اند. در نتجه متقاضیان برای انتخاب رشته مورد علاقه خود به زبان انگلیسی با محدودیت مواجه خواهند شد. همانطور که از جدول شهریه و دوره ها مشخص است در سال 2022-2023 دوره پزشکی عمومی به زبان انگلیسی ارائه نخواهد شد.

دانشگاه دوستی ملل روسیه
سالن اجتماعات دانشگاه RUDN

شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه

در ادامه با شرایط پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دوستی ملل روسیه بیشتر آشنا خواهیم شد. تمامی مراحل گام به گام شرح داده شده اند. این مراحل مختص دانشگاه دوستی ملل روسیه هستند.

مرحله یکم:

یک برنامه انتخاب کنید. در دانشگاه دوستی ملل آموزش به زبان های روسی، انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی انجام می شود. بهتر است پیش از انتخاب برنامه به زبان های برنامه آموزشی خود دقت کنید. ممکن است برخی برنامه ها تنها به یک زبان ارائه شوند. (مانند زبان روسی)

برای آموزش پزشکی که تنها به زبان روسی ارائه می شود. لازم است پیش از شروع دوره در پادفک های آموزش زبان روسی شرکت کنید و یا در دوره های زبان روسی که به صورت کلاسهای آموزش زبان روسی و مجزا در آموزشکده دانشگاه برگزار می شود شرکت کنید و زبان خود را تقویت نمایید. دوره های پادفک به صورت آنلاین نیز قابل ارائه هستند. لینک زیر شما را به آموزشکده زبان روسی دانشگاه دوستی ملل روسیه هدایت می کند. رشته دندانپزشکی و تخصص های پزشکی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

آموزشکده زبان روسی RUDN

مرحله دوم:

در این مرحله باید درخواست خود را به صورت آنلاین و به همراه اسکن پاسپورت و مدرک تحصیلی قبلی برای دانشگاه ارسال کنید. ارسال درخواست از طریق لینک زیر قابل انجام است.

ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه RUDN

در صورتی که مدرک تحصیلی شما هنوز حاضر نیست و یا به دلایل دیگری قابل ارائه نیست. می بایست ریز نمرات خود را روی سربرگ مرکز آموزشی قبلی ارائه دهید. در صورتی که مدارک به زبان انگلیسی نباشند ممکن است مسئولین ثبت نام دانشگاه RUDN ترجمه معتبر آنها را به زبان روسی از شما درخواست کنند.

مرحله سوم:

پس از ارسال درخواست پذیرش به دانشگاه یک پاسخ رسمی از دانشگاه مبنی بر قبولی و یا عدم قبولی دریافت خواهید کرد. این روند به این صورت است که ابتدا درخواست شما توسط کمیته پذیرش دانشگاه RUDN بررسی می شود. از جمله معیار های اصلی آنها برای پذیرش میانگین نمرات کلی در کارنامه تحصیلی و نمرات دروس تخصصی می باشد. سپس اطلاعات مربوط به تصمیمات گرفته شده برای قبولی یا عدم قبولی در قالب یک نامه رسمی از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد. این روند 2 هفته تا یک ماه زمان خواهد برد.

مرحله چهارم:

ددر این مرحله لازم است شرایط را پذیرفته و توافق نامه را ارسال کنید و هزینه های لازم برای ثبت نام را بپردازید. پرداخت هزینه و توافق نامه اخذ ویزای تحصیلی روسیه را تضمین نمی کند. ممکن است سایر شرایط مربوط به دریافت ویزای روسیه را نداشته باشید. در صورت امتناع از صدور ویزا مبلغ پرداختی عودت داده خواهد شد.

دانشگاه دوستی ملل روسیه
آموزش دندانپزشکی در RUDN

مرحله پنجم:

در این مرحله باید مدارکی که لازم است در بدو ورود به دانشگاه ارائه شوند را آماده نمایید. همچنین بایستی با استفاده از دعوتنامه دانشگاه برای دریافت ویزا اقدام کنید.

پس از دریافت وجه بر اساس قرارداد پیشنهادی (مبلغ ثبت نام بسته به شرایط متفاوت است و پس از ارسال درخواست به شما اعلام خواهد شد.) دانشگاه دعوتنامه ای برای دریافت ویزا ارسال خواهد کرد. مدارک لازم که باید در این مرحله جمع آوری شوند عبارت اند از:

 • مدرک تحصیلی و ترجمه آن به روسی
 • مدارک پیوست اسناد آموزشی و ترجمه آنها به روسی
 • اصل گذرنامه و ترجمه آن به روسی
 • ترجمه مدارک تحصیلی به روسی باید توسط دفاتر اسناد رسمی و یا در سفارت روسیه تایید شوند.
 • گواهی بهداشتی عدم وجود عفونت و ایدز (HIV)
 • 6 قطعه عکس

جمع آوری و آماده سازی مدارک توسط موسسه مهاجرتی ما به روشهای قانونی و کاملا معتبر انجام خواهد شد. برای آشنایی بیشتر می توانید سوالات خود را از قسمت پایینی مقاله با ما در میان بگذارید.

مرحله ششم:

در مرحله ششم لازم است به دانشگاه دوستی ملل روسیه رفته و سپس در امتحانات ورودی قبول شوید. اگر ملاقات و ترانسفر فرودگاهی دارید لازم است 7 روز کاری قبل از ورود خود در خواست پر کنید و به لینک زیر ارسال کنید.

درخواست ملاقات در فرودگاه

سپس بایستی در روز ورود یا بلافاصله روز بعد از آن به بخش جذب و پشتیبانی از دانشجویان خارجی دانشگاه مراجعه کنید. تا امور مربوط به ثبت نام اولیه را انجام دهید. آزمون ورودی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی به طور معمول در دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک انجام می شود. در صورتی که تحصیلات را به زبان انگلیسی انتخاب کنید آزمون زبان انگلیسی و در غیر این صورت آزمون به زبان روسی گرفته خواهد شد.

مرحله هفتم:

در صورتی که آزمون ها را با موفقیت پشت سر بگذارید. شما واجد شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه خواهید بود. در این مرحله لازم است هزینه های شهریه، اقامت در خوابگاه، بیمه درمانی و … را پرداخت کرده و برای شروع سال تحصیلی آماده شوید.

دانشگاه دوستی ملل روسیه
کارگاه آموزشی دانشجویان پزشکی RUDN

جزییات امتحان ورودی دانشگاه

نام آزمونآزمون ورودی دانشکده پزشکی و دندان پزشکی
زمان درخواست26 آگوست
زمان برگزاریاز اول ماه سپتامبر
شرایط قبولیداشتن شرایط سنی 17 سال تمام و کسب نمره بالای 65
تاریخ اعلام نتایجنتایج در ماه سپتامبر و پس از برگزاری تمامی امتحانات اعلام می شود.

آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه دوستی ملل روسیه از ابتدای ماه سپتامبر آغاز و طی چند مرحله برگزار می شود. (زمان برگزاری آزمون برای هر درس: شیمی، زیست، فیزیک یا ریاضی در هر سال متفاوت است. که در همان سال به متقاضیان اعلام خواهد شد.)

دوره های پریمدیکال از جمه دوره های ضروری برای آشنایی متقاضیان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه دوستی ملل روسیه هستند. برای ورود به رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی دانشجویان باید حداقل 65 درصد نمره را در دروس ریاضی شیمی و زیست شناسی دبیرستان کسب کرده باشند. و در آزمون ورودی نیز قبول شوند.

اپلای برای ثبت نام در دانشگاه RUDN

زمان شروع ثبت نامدر ماه سپتامبر و پس از اعلام نتایج (ممکن است در هر سال متفاوت باشد.)
آخرین مهلت اپلایحدود 26 آگوست
هزینه اپلایاین هزینه شامل هزینه بیمه، خوابگاه و شهریه یک ترم خواهد بود. (هزینه اولیه ثبت نام نا مشخص است و توسط دانشگاه هر سال اعلام می شود.)
تاریخ شروع و پایان ترماولین ترم دانشجویان ترم بهار است و از اوایل فوریه آغاز و 30 ژوئن (June) پایان می یابد.

لیست مدارک مورد نیاز برای اپلای

در این مرحله از ثبت نام، متقاضیان پس از قبولی در آزمون ها و ورود به کشور روسیه آماده اپلای در دانشگاه هستند. بنابراین قسمتی از مدارک قبلا برای دانشگاه ارسال شده است. همچنین متقاضی قبلا دعوت نامه دانشگاه را دریافت کرده است. بنابراین طبق توضیحات لازم است تنها مدارک زیر را هنگام اپلای ارائه دهد.

 • دعوتنامه دانشگاه (به همراه اطلاعات مقطع، رشته و دانشکده ای که دانشجو در آن پذیرفته شده است.)
 • اصل و کپی پاسپورت به همراه ترجمه معتبری از آن به زبان روسی
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی به همراه ترجمه محضری آنها به زبان روسی
 • در صورت لزوم اصل و کپی مدارک شناسایی معتبر

مزایا و معایب دانشگاه دوستی ملل روسیه

مزایا

 • یکی از مزایای دانشگاه RUDN این است که دانشجویان می توانند به غیر از زبان روسی به زبان انگلیسی، فرانسوی، چینی، عربی، اسپانیایی و یا حتی فارسی در این دانشگاه تحصیل کنند. اگر چه دوره های ارائه شده به زبان های غیر روسی محدود تر اند.
 • در این دانشگاه امکان کارآموزی بین المللی برای دانشجویان فراهم است. اگر دانشجو دارای رتبه علمی بالا باشد و به یک زبان غیر روسی در سطح B1 و یا بیشتر تسلط داشته باشد. واجد شرایط کارآموزی بین المللی خواهد بود. در برخی دانشکده ها مانند دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، دانشکده اقتصاد و دانشکده پزشکی، دانشجویان پس از این کارآموزی دو مدرک ( یک مدرک از دانشگاه RUDN و یک مدرک از دانشگاه شریک انتخابی) دریافت خواهند کرد.
 • هنگام فارغ التحصیلی دانشجویان علاوه بر مدرک فارغ التحصیلی یک مکمل دیپلم اروپایی دریافت می کنند. (این مدرک مکمل شامل اطلاعاتی در مورد تحصیلات دانشجو، نمرات نهایی به مقیاس اروپایی ECTS ، امتیاز برای رشته ها و دستاورد های وی است.) این مدرک علاوه بر تسهیل روند پذیرش در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی برای استخدام در این کشور ها لازم است.
 • همانطور که از نام این دانشگاه پیداست. RUDN دارای محیط چند فرهنگی و دوستانه است. دانشجویان بین المللی و دانشجویان بومی روسیه دارای خوابگاه های یکسان هستند. در نتیجه این دانشگاه فرصتی برای یافتن دوستان و آشنایان از سراسر جهان را به شما هدیه خواهد کرد.

معایب

 • همانطور که گفته شد این دانشگاه برای محاسبه و بررسی عملکرد تحصیلی دانشجویان از مقیاس رتبه بندی ECTS  استفاده می کند. این مقیاس عوامل زیر را در نظر می گیرد.
 1. حضور دانشجو در جلسات
 2. نتایج آزمون های میان ترم
 3. کار کلاسی دانشجویان شامل: پاسخ های شفاهی، فعالیت های کلاسی، گزارش ها
 4. نتایج امتحانات پایان ترم و تست ها

که این موضوع ممکن است برای تعدادی از دانشجویان خوشایند نباشد. زیرا تعداد زیادی از مراکز آموزشی تنها نمرات آزمون های پایان ترم و میان ترم را برای بررسی عمکرد دانشجویان در نظر می گیرند.

 • در صورتی که دانشجویی در امتحانات رد شود. یا نمره زیر 50 کسب کند و بعد از دوبار امتحان مجدد نتواند آن را جبران کند. باید شهریه دوره را مجددا پرداخت کند. تا بتواند بار دیگر در آزمون پایان ترم شرکت کرده و قبول شود.
 • طبق نظرات برخی دانشجویان، دانشگاه RUDN در رسیدگی به امور دانشجویان اندکی ضعیف عمل کرده است. به عنوان مثال ممکن است برای دانشجویان جای کافی برای اسکان در خوابگاه ها وجود نداشته باشد. همچنین برخی از اساتید فعالیت های دانشجویان را در طی ترم ثبت نمی کنند. این باعٍث می شود پس از امتحانات به صورت غیر دقیق و آنچه حدس می زنند را به عنوان ارزیابی عملکرد دانشجو در طی ترم در نظر بگیرند.

لازم به ذکر است در اکثر مواقع دانشجویان بین الملل و بورسیه برای خوابگاه و اسکان دانشگاه رودن RUDN مشکلی ندارند. و مشکلات خوابگاه بیشتر مربوط به دوره های پولی و ویژه دانشجویان مقیم است.

سوالات متداول

 1. آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه وجود دارد؟ بله. دانشگاه دارای امکان پذیرش دانشجویان با بورسیه و یا المپیاد است. که از طذیف آن دانشجویان می توانند ب صورت رایگان و یا نیمه رایگان در دانشگاه تحصیل کنند جزییات بیشتر کمک هزینه های مذکور را می توانید در قسمت های بالا این مقاله بیابید.
 2. آیا دانشگاه شرایط و محدودیت سنی دارد ؟ هنگام ثبت نام و ورود به دانشگاه دانشجویان باید دارای 17 سال تمام باشند. اما حداکثر رنج سنی برای تحصیل در دانشگاه تعریف نشده است. به طور کلی رنج مناسب برای ادامه تحصیل در کشور روسیه 17 تا 23 سال است.
 3. آیا امکان پذیرش بدون امتحان وروی وجود دارد ؟ بله دانشجویان بورسیه و دانشجویان المپیاد طبق شرایطی از همه یا تعدادی از آزمون های ورودی معاف هستند. که جزییات آن پیشتر توضیح داده شده است.
 4. آیا امکان پذیرش با معدل و نمرات پایین وجود دارد؟ برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی و… دانشجویان باید حداقل 65 درصد نمره را در دروس زیست، شیمی و فیزیک یا ریاضیات دبیرستان کسب کرده باشند و در آزمون ورودی پذیرفته شوند. همچنین متقاضیان با نمرات پایین برای جبران سطح علمی خود لازم است در دوره های پریمدیکال و پیش پزشکی دانشگاه شرکت کنند. اما آنچه مشخص است این است که فرآیند پذیرش در دانشگاه رقابتی است و متقاضیان با نمرات بالاتر در اولویت اند.
 5. آیا دانشگاه خوابگاه دارد و هزینه خوابگاه چقدر است ؟  بله البته. دانشگاه RUDN دارای 14 هاستل و خوابگاه است که هزینه اقامت در آنها بین 900 ت 10500 روبل در ماه متفاوت است.
 6. آیا امکان پذیرش تحصیلی بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد؟ بله پذیرش در این دانشگاه نیاز به مدارک بین المللی زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و… ندارد. و دانشجویان می توانند با گذراندن دوره های پادفک زبان انگلیسی و یا روسی به ترتیب برای تحصیل به زبان انگلیسی یا روسی درخواست دهند.
 7. ظرفیت دانشگاه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چند نفر است؟ ظرفیت این دانشگاه برای رشته پزشکی 400 نفر برای تحصیل به زبان روسی است. ظرفیت رشته دندانپزشکی نیز 215 نفر برای تحصیل به زبان روسی و 215 نفر به زبان انگلیسی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی روسیه